Ο Αιγινιακός επικράτησε με 64-58 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βατανιακό να προηγείται με βραχεία κεφαλή (19-20) στην ολοκλήρωσή του.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να παραμένει σε θέση οδηγού και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ στο 30-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος περιόρισε την παραγωγικότητα της ομάδας της Κατερίνης, η οποία σημείωσε μόλις επτά πόντους, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να προσπεράσουν στο σκορ και δημιουργήσουν μία διαφορά τριών πόντων (45-42) στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 64-58.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 19-20, 30-35, 45-42, 64-58.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 4, Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος 4, Στάμος Κ.Β. 13 (3), Στάμος Κ.Α. 8, Γιουμούκης, 2, Βουλτσίδης 29 (4), Μελίδης 4, Καλαβρινός, Κουτούπας, Τσότσλλι.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 3, Σιαπάκας, Βαρβούτης 2, Μεσκούρης 11 (3), Πόσιος 2, Γιαμούζης 7 (2), Ακερμανίδης 4, Γαλανός 6, Μπίσμπας 11 (2), Τσαϊτουρίδης 5 (1), Αμανατίδης 5, Βαρδακώστας 2.