Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 82-71 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ιδιαίτερα παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βαφύρα να είναι η ομάδα που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 18-23.

Ανάλογη ήταν εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη διαφορά ότι ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει περισσότερο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους σαράντα έναν πόντους.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σημειώνοντας είκοσι τέσσερις πόντους και εδραίωσε το προβάδισμά του με το σκορ να διαμορφώνεται σε 65-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πιερίας ισορρόπησε μεν το παιχνίδι, ωστόσο ο Άθλος Αλεξάνδρειας διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 82-71.

Διαιτητές: Ντόγκας – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-23, 41-41, 65-57, 82-71.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Μούτσα 11 (3), Τακουτής 6 (1), Σιτσάνης 13, Παπαγεωργίου, Γιαμπατζίδης 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Στακτάρης, Τσαρούχας 15 (1), Μηντζαρίδης 16, Ντάμτσης 6, Παπαζήσης 3 (1).

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Ζιώγας 2, Τζιώλης 2, Ευαγγελόπουλος 28 (3), Γερονάτσιος, Σιώκας, Λαγαμτζής 8, Τσιμήτρης 2, Στεφάνου 5 (1), Ντακαρέλας 2, Στεφανίδης 22 (1).