Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 76-60 από τον Σκυδραϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Σκυδραϊκός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όντας ιδιαίτερα παραγωγικός και σημειώνοντας είκοσι πέντε πόντους δημιούργησε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 25-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας ισορρόπησε το παιχνίδι, με το γηπεδούχο να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και το σκορ του πρώτου μισού του αγώνα να διαμορφώνεται σε 40-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη φιλοξενούμενη, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους και δεχόμενη δεκατέσσερις μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (54-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σκυδραϊκός, εκμεταλλευόμενος και την κόπωση της ΑΚΕ Πιερίας η οποία ταξίδεψε με μόλις έξι παίκτες, διεύρυνε το προβάδισμά του και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 76-60.

Διαιτητές: Καραμανλής – Χανός.

Δεκάλεπτα: 25-15, 40-27, 54-49, 76-60.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Κολοβός 12, Μιχαηλίδης 6, Καραϊσαρίδης 8, Σημαιοφορίδης 24 (5), Μαλλιάρης 7, Σταμπουλτζής 2, Φαντίδης 4, Νίκου 2, Καραζέεβ 6, Μουχτάρης 5 (1).

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Μαράζης, Παπάς 12 (2), Γκιουλμπασάνης 9 (1), Λυκίδης, Αντωνίου 22 (2), Ίτσιος 17.