Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 67-69 της ΚουΠα Κιλκίς στην παράταση, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 19-21 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 35-40.

Σε ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο, η ΚουΠα Κιλκίς σκόραρε με το σταγονόμετρο πετυχαίνοντας μόλις οκτώ πόντους, ενώ η ομάδα της Κατερίνης παρέμεινε άποντη, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Θωμά Τσάτση να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 43-40.

Οι μάχες σώμα και σώμα και πόντο με πόντο κυριάρχησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την συμπλήρωση των σαράντα αγωνιστικών λεπτών οι δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους εξήντα πόντους και ο αγώνας να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες με 67-69, κάνοντας έτσι το καλύτερο δώρο στον Θανάση Τοπούζη, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε ισορροπία σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας καθώς στον αγώνα του πρώτου γύρου στην Κατερίνη η ΚουΠα Κιλκίς είχε επικρατήσει με 76-78.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Λαδάς.

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 43-40, 60-60, 67-69.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Δαγκλιάρης Σ., Δαγκλιάρης Α., Ποζίδης 5, Σκάλε, Ψωμιάδης 4, Υφαντίδης 2, Χοτουμανίδης 9, Τσουλφαΐδης 2, Πατσούρης 14, Μουστάκας 21, Μπαχτσεβάνης 9 (2), Ιωαννίδης 1.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 24 (5), Πολυχρόνης 3, Μποζίνης, Τζιοβάρας 21 (3), Μυλοβιανός, Ελευθεριάδης 3, Φανούλης 1, Παπαπέτρου, Κουπάντσης 9 (3), Ζαρκανέλας, Ρέντζος 6, Αναγνώστου 2.