Ο Εδεσσαϊκός ηττήθηκε με 50-63 από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να είναι αυτό που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 13-18 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι ο Εδεσσαϊκός ήταν αυτός που πρόσθεσε περισσότερους πόντους στην συγκομιδή του, με το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (30-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Μπεσίρη, δεχόμενοι μόλις οκτώ πόντους και σημειώνοντας δεκατρείς, διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αλέξανδρος Αξιούπολης διατηρήθηκε σε θέση οδηγού στο σκορ κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 50-63.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 13-18, 30-31, 38-44, 50-63.

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Ροδοβίτης): Γάτσος 26, Τακατζόγλου 2, Νάντσης, Τσάμης 12 (2), Βλαδίκας, Πασχαλίδης 3 (1), Ξυλουργίδης, Αδάμ 4, Φώτογλου 3 (1), Σταμπουλής, Πασιαλής.

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης 2, Καλογεράκης, Γιουβιανάκης 22 (6), Σιώπκας, Ζώης, Μιχαλόπουλος 2, Βακιρλής 14 (2), Παντηρμάς 4, Καπνόπουλος, Καλαβάτης, Κλαυδιανός, Κούτουλας 19 (4).

Η εικόνα ίσως περιέχει: 6 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, selfie και κοντινό πλάνο