Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με της Ασπίδας Ξάνθης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε τη χειρότερη εντός έδρας εμφάνιση στη φετινή σεζόν ωστόσο έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση, εκεί όπου κατέκτησε το ροζ φύλλο σε έναν αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς από το τριακοστό έκτο λεπτό και μετά.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, η Ασπίδα Ξάνθης εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Πιερικού Αρχέλαου πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-9) στο 6’ 21” με το γηπεδούχο να ισοφαρίζει στους δεκατρείς στο 9’ 06” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-14 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με την ομάδα της Θράκης να ξεφεύγει με τέσσερις (20-24) στο 18’ 54” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με 24-26.

Η Ασπίδα Ξάνθης απέκτησε μία διαφορά επτά πόντων (24-31) στο 14’ 09”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να συμπληρώνει 8’ 34” χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-40 υπέρ της φιλοξενούμενης.

Στο 34’ 32” η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστή της τιμή (43-44) και στο 35’ 50” οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους σαράντα πέντε πόντους. 30,8” πριν τη λήξη ο Πιερικός Αρχέλαος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά το δωδέκατο λεπτό. Με το σκορ στο 50-50 η ομάδα της Ξάνθης είχε την τελευταία κατοχή με 9,1” να απομένουν για το τέλος του αγώνα, δεν ευστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Και στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο με τον Πιερικό Αρχέλαο να παίρνει τη νίκη με 57-56, καθώς η Ασπίδα Ξάνθης δεν κατάφερε να εκδηλώσει την τελευταία της επίθεση με 1,8” στη διάθεσή της.

Διαιτητές: Κοντογιάννης – Γεωργούλης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 24-26, 33-40, 50-50, 57-56.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 13 (1), Κιολέογλου 14 (2), Μάντζου, Ντριστέλλα 1, Γκοτζαμάνη 6, Λάππα 1, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 8 (2), Αρτεμισίου 12 (2), Ζαρκανέλα.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 11, Καραλίδου 9, Τσακίρη 8, Ευθυμίου, Πετρίδου, Αντώνογλου 10, Σουλιώτη 10, Καρακώστα 8.