Πριν από τον αγώνα με τη Βενέτσια, άπαντες στις τάξεις του Προμηθέα έκαναν λόγο για πρόωρο τελικό. Οι δυο ομάδες είχαν ρεκόρ 1-1 στο Group F του EuroCup και ο νικητής θα έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στα προημιτελικά. Εν τέλει ο Προμηθέας σούταρε με τραγικά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 (15%, 3/20), η Βενέτσια άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη. Έστω κι έτσι, η ομάδα του Γιατρά είχε την ευκαιρία της στο φινάλε όμως ο Μπαμπ αστόχησε σε τρίποντο, το 17ο άστοχο των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα χώρους προς τη ρακέτα των Πατρινών στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος» και προηγήθηκαν 10-15 με τον Γουάτ.

Ο Λίποβι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-18 ωστόσο η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 17-23, έχοντας 7/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ απέναντι στον Προμηθέα που επέμεινε δίχως επιτυχία στο τρίποντο (1/6).

Εν συνεχεία ο Μάικ Μπράμος ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-31, 13′) ενώ ο Βίντμαρ σκόραρε για το +13 (23-36), την ώρα που ο Προμηθέας μετρούσε 9 χαμένες βολές! Μάλιστα οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-44, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (13-22). Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν επιθετικά στον Έλις (19π., 7/8 δίποντα) όμως οι κακές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στη Βενέτσια να ξεφύγει με 40-55 στο 24′.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έφτασε στο λέι-απ για το 50-58 ενώ η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε την τρίτη περίοδο με 14.3% από την περίμετρο (2/14)! Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 8-0 για τον Προμηθέαβ Πατρών που ισοφάρισε σε 58-58 με τον Κατσίβελη όμως η κακή αμυντική λειτουργία έδωσε τη δυνατότητα στη Βενέτσια να ανακτήσει το προβάδισμα.

Ο Τόνουτ έκανε το 65-69 και ο Λίποβι πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 68-69 στα 14″ κρατώντας όρθιους τους Αχαιούς.

Ο Τόνουτ κέρδισε φάουλ, πέτυχε την πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη όμως ο Μπαμπ αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο κι έτσι η Βενέτσια επικράτησε με σκορ 68-70.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βενέτσια εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Προμηθέα, κατέβασε 36 ριμπάουντ αντί 29 των γηπεδούχων και είχε 22 ασίστ αντί 11 των αντιπάλων της.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίτσελ Γουάτ ηγήθηκε επιθετικά των νικητών με 17 πόντους και 8/9 δίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Στέφανο Τόνουτ είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 5 λάθη σε 21:34.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έμεινε στον 1 πόντο με 1/2 βολές, 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο σε 10:12.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το άστοχο τρίποντο του Μπαμπ στο φινάλε.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Λαουριναβίτσιους, Ντραγκόγεβιτς

Δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 5, Μπαμπ 4, Λίποβι 14 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Κασελάκης 2, Μάντζαρης 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 2, Έλις 21 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Ούντανοχ 4, Στόουν 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράμος 7 (2), Τόνουτ 15 (2), Ντέι 7 (1), Ντε Νικολάο, Φιλόι 2, Βίντμαρ 4 (7 ριμπάουντ), Τσάπελ 8 (2), Ματσόλα 3 (1), Γουάτ 17 (8/9 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 21/26 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 17/28 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Βενέτσια: 18/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta