Του Βασίλη Βλαχόπουλου

Ο ΠΑΟΚ είχε το παιχνίδι στα χέρια του στην έδρα της Μπρίντιζι αλλά δύο άστοχες βολές του Μπόμπι Μπράουν κι ένα απίστευτο τρίποντο του Τάιλερ Στόουν έβαλαν φρένο στην πορεία πρόκρισης της ελληνικής ομάδας στους «16» του BCL καθώς η ήττα με 93-91 την εκτροχίασε και… μαθηματικά.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη έκανε τρομερή προσπάθεια στην Ιταλία, αγκάλιασε τη νίκη αλλά οι άστοχες βολές του Μπράουν 11.2’’ πριν το τέλος σε συνδυασμό με το τρίποντο του Τάιλερ Στόουν 1.2’’ πριν το φινάλε έγραψαν έναν εφιαλτικό τέλος. Η ελληνική ομάδα δεν έχει ελπίδες πρόκρισης καθώς παρέμεινε στις 4 νίκες, μετρώντας πλέον οκτώ ήττες. Την ίδια ώρα, η Σαραγόσα (8-4) επικράτησε μέσα στην έδρα της Ντιζόν (8-4) και εξασφάλισε την πρόκρισή της, ενώ η Μπεσίκτας (6-6) με τη νίκη της στην έδρα της Σζομπατέλι (5-7) έθεσε υποψηφιότητα για πρόκρισης στους «16» του BCL έχοντας την ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ. Η Τέλεκομ Βόννης μετρά επτά νίκες.

Βασιζόμενος στην ευστοχία του από μακρινή απόσταση και γενικώς στην επιθετική λειτουργία του, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά πήρε πόντους από τους Μαργαρίτη, Σμιθ για να ακολουθήσουν οι 10 πόντοι του Σάνον Σόρτερ σε περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά. Έτσι η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 11-16 στα μισά της περιόδου και με 20-31 στο τέλος αυτής. Σε αυτό το διάστημα είχε 5/7 τρίποντα και 7/9 δίποντα!

Η Μπρίντιζι απάντησε με το ίδιο νόμισμα στη δεύτερη περίοδο (σ. σ. είχε 8/15 τρίποντα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου) και με ηγέτη τον Τάιλερ Στόουν μείωσε σε 28-33 (13’). Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε μακρινά σουτ από τον Μπόμπι Μπράουν, προηγήθηκε με 32-43 περίπου με τη συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα κι όταν η ιταλική ομάδα έκανε νέα απόπειρα ανατροπής της κατάστασης στηριζόμενη σ’ ένα 8-0 σερί (40-43, 18’), είδε τον Άαρον Μπεστ να υψώνει ανάστημα. Ο Καναδός σημείωσε διαδοχικούς πόντους και στο ημίχρονο ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (45-53).

Στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα λάθη του στην επίθεση με πόντους στο ανοιχτό γήπεδο για τους Ιταλούς οι οποίοι μείωσαν σε 57-59 (24’). Η άμυνα της ελληνικής ομάδας παρέμεινε ευάλωτη, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο οι ατομικές προσπάθειες δεν έδωσαν σκορ και οι Ιταλοί πήραν το προβάδισμα με 70-68, 90’’ πριν το τέλος. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 73-71 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Σάνον Σόρτερ κράτησε τον ΠΑΟΚ (75-78, 32:30) ο οποίος διατήρησε εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας στο μακρινό σουτ. Η Μπρίντιζι απάντησε με 7-0 σερί (82-78, 34’). Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη αντέδρασε με κλεψίματα στην άμυνα αλλά δεν τα εξαργύρωσε στην επίθεση (84-81, 36’). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Σμιθ ισορρόπησαν την κατάσταση (86-86, 37’).

Ο Αμερικανός είχες δύο ευκαιρίες για να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού αλλά ήταν άστοχος και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (88-88) στα τελευταία δύο λεπτά. Η ελληνική ομάδα πέταξε κι άλλες ευκαιρίες, αλλά είχε το παιχνίδι στα χέρια της 46’’ πριν το τέλος, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Ο Άνταμ Σμιθ έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο 22’ πριν το φινάλε κι έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 88-91.

Το παιχνίδι πήγε στη… διαδικασία των βολών. Δύο βολές του Μπανκς κράτησαν ζωντανή την Μπρίντιζι (90-91), αλλά δεν τον μιμήθηκε ο Μπράουν, 11.4’’ πριν το τέλος, έχοντας 0/2. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας καθώς ο Τάιλερ Στόουν βρήκε τον χώρο να εκτελέσει για τρεις πόντους και ευστόχησε 1.2’’ πριν το τέλος δίνοντας το προβάδισμα (93-91) και τη νίκη στους Ιταλούς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπρίντιζι ήταν πιο τυχερή από τον ΠΑΟΚ κι έβαλε το «μεγαλύτερο» σουτ στο παιχνίδι με τον Τάιλερ Στόουν. Μοιραίος για την ελληνική ομάδα ο Μπόμπι Μπράουν ο οποίος αστόχησε στις κρισιμότερες βολές του αγώνα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάιλερ Στόουν με τη γενικότερη εμφάνισή του και φυσικά με το απίστευτο τρίποντο που έβαλε 1.2’’ πριν το τέλος. Εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Μπράουν.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντριαν Μπανκς έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα αλλά και στη δημιουργία.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κακό παιχνίδι για τον Τόμπσον από την Μπρίντιζι, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στη ρακέτα με τους Νόουλς, Σαρικόπουλο

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Πέραν του τρίποντου του Στόουν, ο Μαργαρίτης έκανε πολύ νωρίς φάουλ όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 88-91, συν ασφαλώς τις χαμένες βολές του Μπράουν. Κοινώς, τα τελευταία 22 δευτερόλεπτα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η άμυνα είναι… άγνωστη λέξη και για τις δύο ομάδες, ειδικά ο ΠΑΟΚ είχε τρομακτικό πρόβλημα στην pickn’ roll άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική ασίστ του Σόρτερ στο transition παιχνίδι στον Ουίγκινς και το κάρφωμα του τελευταίου, στη δεύτερη περίοδο.

Διαιτητές: Κόντε, Ρούτεσιτς, Ζούπαντσιτς

Δεκάλεπτα: 20-31, 45-59, 73-71, 93-91

Μπρίντιζι (Βιτούτσι): Μπανκς 14, Μπράουν 17, Γκασπάρδο 7 (8 ριμπάουντ), Στόουν 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 6 (1), Καμπογκράντε 10 (3), Ικάντζι, Μάρτιν 8, Ζανέλι 11 (2).

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 14  (2), Μπράουν 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Σόρτερ 26 (4), Γουίγκινς 7, Καραμανώλης, Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 4, Σμιθ 15 (4), Τσόχλας 2.

Ομαδικά στατιστικά – Μπρίντιζι: 21/36 δίπονα, 10/25 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 17/35 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 15/20 βολές, 31 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta