Παρακολουθήστε τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση ανάμεσα στον Πιερικό και τον Δία Δίου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου τη Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0.

Ο «νοικοκύρης» Πιερικός νίκησε (2-0) τον γείτονα Δία (Δίου) και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο ισόπαλα εκτός έδρας αποτελέσματα, παραμένοντας στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας, μετά και την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Την ίδια στιγμή, έκανε ακόμη δυσκολότερο το έργο της παραμονής για τον Δία Δίου, που αντιμετώπισε, πάντως, επί ίσοις όροις τον πρωτοπόρο, τουλάχιστον μέχρι και την επίτευξη του δεύτερου γκολ.
Koμβικό σημείο της αναμέτρησης στάθηκε η εμφάνιση του τερματοφύλακα του Πιερικού, Γουναρίδη, που σε δύο καθοριστικές περιπτώσεις -σουτ του… «Βιερίνια» Ευαγγελόπουλου στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 0-0 και κεφαλιά του Νίκου στο δεύτερο, με το σκορ στο 1-0- διατήρησε ανέπαφη την εστία του, πραγματοποιώντας εξαιρετικές επεμβάσεις.
Ο Πιερικός, με κυριαρχία στη μεσαία γραμμή, κατοχή της μπάλας και ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και πρώτου ρόλου, άνοιξε το σκορ, με τον έμπειρο Μπενίσκο, με τη συμπλήρωση του ημιώρου, εκμεταλλευόμενος παιδικό αμυντικό λάθος του Δία.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι, του Σάκη Παπαβασιλείου, διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Χαρτσιά, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Μηλιώτης από τον Δερμίση, στα μισά του ημιχρόνου. Ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε εκ νέου την εσχάτη των ποινών, λίγα λεπτά μετά, σε χέρι του Παπαγιαννόπουλου του Δία, αλλά ο τερματοφύλακας Ζωγράφος απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Σαχινίδη. Οι φιλοξενούμενοι, του Παναγιώτη Παρασίδη, δεν μπόρεσαν ν’ αντιδράσουν στη συνέχεια κι ο Πιερικός έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα, διατηρώντας παράλληλα την καλύτερη άμυνα του ομίλου και της Γ’ εθνικής κατηγορίας συνολικά.
Highlights:
η αυξημένη αριθμητικά παρουσία των φιλάθλων στις κερκίδες, συγκριτικά πάντα με τα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια του Πιερικού, με επιπρόσθετο σύμμαχο τον «ανοιξιάτικο καιρό», για τα δεδομένα της εποχής και τα χαρακτηριστικά ενός τοπικού ντέρμπι, παρά τις διαφορές επιπέδου και στόχων των δύο ομάδων,
οι επίμαχες φάσεις, που καταγράφονται καρέ καρέ, όπως πάντα, on camera και περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, τέσσερις περιπτώσεις πέναλτι (τρεις για τον Δία, οι δύο με πρωταγωνιστή τον Α. Παναγιωτίδη και μία για τον Πιερικό), εκτός από τα δύο πέναλτι του Πιερικού αλλά και περίπτωση οffside,
ο ατάκες των φιλάθλων, ενίοτε… φαρμακερές, «Άντε τώρα στο τοπικό…»,
η απόκρουση του Ζωγράφου, του Δία, στο πέναλτι του Σαχινίδη,
οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων, για τις υποδείξεις και τον πειθαρχικό έλεγχο, «κάναν δέκα φάουλ, δεν έδωσε κανένα», «δε διαμαρτύρεται ο παίκτης, διαμαρτύρεσαι από τον πάγκο…» (σ.σ. προς τον προπονητή των φιλοξενούμενων), «άμα δεν είναι πέναλτι, είναι κάρτα…» (σ.σ. προς τον διαιτητή για την περίπτωση πέναλτι στον Α. Παναγιωτίδη),
η εμφάνιση του Τοπαλίδη του Πιερικού, ως αλλαγή και ως αντίπαλος πλέον με την ομάδα που αγωνίστηκε για λίγες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα,
τα συνθήματα των οπαδών του Πιερικού, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης,
Man of the match: ο τερματοφύλακας του Πιερικού, Στέφανος Γουναρίδης, πραγματοποίησε λίγες αλλά καθοριστικές αποκρούσεις, υψηλού βαθμού δυσκολίας και σε κρίσιμα χρονικά σημεία του παιχνιδιού, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του και αποδεικνύοντας περίτρανα ότι «ουκ εν τω πολλώ το ευ…»
Yellow card: σε όσες και όσους έρχονται στο γήπεδο, απλώς και μόνο για να επιβεβαιώσουν αυτό που έχουν ήδη παγιώσει στο μυαλό τους, πριν το παιχνίδι, αναφορικά με την «καθαρότητα» ή μη ενός αγώνα, ανάμεσα σε ομάδες που προέρχονται από το ίδιο γεωγραφικό διαμέρισμα και δεν απολαμβάνουν το ποδόσφαιρο, εντός των γραμμών, αυτό καθεαυτό…