Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 46-55 από τον Αετό Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αετός Κιλκίς είχε τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκειά του, μετά το πέμπτο λεπτό πήρε και τον έλεγχο στο σκορ και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση, πραγματοποιώντας μία εμφάνιση αντάξια της βαθμολογικής του θέσης, με εξαίρεση ένα τρίλεπτο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στον αντίποδα, η ΑΚΕ Πιερίας με τη μαχητικότητά της, μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν κατάφερε, να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, παρά το γεγονός ότι μείωσε στους έξι τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αετό Κιλκίς να τρέχει στην συνέχεια ένα σερί επτά πόντων και να ξεφεύγει με 6-15 στο 6’ 48”. Η ΑΚΕ Πιερίας απάντησε μειώνοντας σε 11-15 στο 9’ 00” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-17 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Οι παίκτες του Χάρη Καμψιάδη έφτασαν ξανά το προβάδισμά τους στους εννέα πόντους (15-24) στο 12’ 48”, με τη διαφορά να φτάνει έως και στους δώδεκα (21-33) στο 17’ 51”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Αετός Κιλκίς προηγήθηκε με 21-37 στο 22’ 45”, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει σε 32-41 στο 27’ 00” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 32-44.

Η ΑΚΕ Πιερίας κατάφερε να μειώσει σε 43-49 στο 36’ 42”, ωστόσο ο Αετός Κιλκίς την κράτησε στο μηδέν στο επόμενο δίλεπτο, σημειώνοντας από την πλευρά του τέσσερις πόντους κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 46-55.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 12-17, 21-33, 32-44, 46-55.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Μαράζης 3 (1), Παπάς 11 (2), Γκιουλμπασάνης 5, Ξαφένιας, Βαρούτας, Λάπας 7 (2), Λυκίδης 10 (1), Πατσιογιάννης 1, Ίτσιος 9, Λάππας, Πιτσιάβας.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Καμψιάδης): Μαριοράκης, Ζύμπερι 3 (1), Μπουρουτζάκης 3 (1), Γκιόκα, Φιλιππίδης 4, Βαϊτσούδης 9 (1), Λυρτζής, Μουρζίδης 11, Τσακλίδης 2, Μαργαριτίδης 7 (1), Κόγιας 12 (1), Βαταμίδης 4.