Η Γουμένισσα επικράτησε με 73-72 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εδεσσαϊκό να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 19-23 στην ολοκλήρωσή του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην Γουμένισσα, η οποία σημείωσε είκοσι δύο πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαπέντε που δέχθηκε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 41-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ήταν καλύτερος, ανέκτησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε την περίοδο με το υπέρ του 55-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Κοτλέα κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά, να παρουσιαστούν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 73-72.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 19-23, 41-38, 55-60, 73-72.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κοτλέας): Αγγελοστογιάννης 16 (3), Καραφύλτσης, Κώστας 34, Τζάκος 1, Παπαγεωργίου 13 (1), Καλβάκης 3 (1), Τάσιος, Παμπουχίδης 2, Τζιτζίδης, Λιάπης, Αντωνίου 4.

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Ροδοβίτης): Καφετζής, Γάτσος 32 (3), Τακατζόγλου, Νάντσης, Τσιάμης 19 (3), Πασχαλίδης 2, Αδάμ 19 (1), Ξυλουργίδης, Φώτογλου, Σταμπουλής, θεοδωρίδης.