Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 68-54 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 25-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς ισορρόπησε τον αγώνα, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 38-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ήταν καλύτερη, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, η οποία ωστόσο παρέμεινε σε διψήφιο επίπεδο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-41.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, να φτάνει στη νίκη με το τελικό 68-54.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 25-11, 38-21, 51-41, 68-54.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πάππου 4, Κυριακού 12 (2), Οικονομόπουλος, Πουαρίδης 3, Χρυσικός, Πουρλιοτόπουλος, Παντοφλίδης 16 (2), Παπαδόπουλος 7 (2), Παπαγερίδης 4, Καρκάρας 22 (2), Πρόιος, Μπαλτάς.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Ζάλτος, Δαγκλιάρης, Ποζίδης 5 (1), Ψωμιάδης 2, Υφαντίδης 5, Χοτουμανίδης 2, Τσουλφαΐδης 3 (1), Πατσούρης 5 (1), Μουστάκας 16 (1), Μπαχτσεβάνης 16 (4).