Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών Ξέξασπρο επικράτησε με 71-46 του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών Ξέξασπρο πήρε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με 15-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να ολοκληρώνει το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενος με 39-24.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε το σκηνικό της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Γιάννη Κασιμίδη να σπάνε το φράγμα των είκοσι πόντων διαφορά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-38.

Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ισορρόπησε το παιχνίδι, σε ένα όπως αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών Ξέξασπρο να επικρατεί με το τελικό 71-46.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Μελανίδης.

Δεκάλεπτα: 15-6, 39-24, 60-38, 71-46.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Στοΐτσης 16, Πέτσος 6 (1), Βασιλειάδης 6 (2), Μόσχου 12 (2), Κουτρουλός, Παπαμανώλης 6 (1), Παπαδόπουλος 3, Παρτσαλάκης, Χατζηλαμπρινός 10 (1), Χερκελετζής 11 (1), Ποζουκίδης 1, Μαυρένης.

ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Ζωιτσούδης 1, Δημητριάδης, Αρκούδας 15 (1), Γιαμπατζίδης, Μπερμπερίδης 4, Κουσιδώνης 7 (1), Παπαδημητρίου, Γιαννακούλης, Πεχλιβανίδης, Εκμετσόγλου 4, Δημακούδης 5, Πολυχρονίδης 10 (1).