Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 68-56 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκατέσσερις πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με βραχεία κεφαλή (31-30).

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και τους παίκτες του Νίκου Τούφα να προηγούνται με 48-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν καλύτερος, σημείωσε είκοσι πόντους, δέχθηκε δώδεκα και πήρε τη νίκη με το τελικό 68-56.

Διαιτητές: Ντόγκας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 14-14, 31-30, 48-44, 68-56.

ΕΓΖ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 26 (2), Ζιάννης 2, Βαδόλας 2, Νικολαΐδης 2, Τούφας 14 (1), Σκουλαριώτης 6, Σιδηρόπουλος 5, Ζέφυρος 3, Δίντσης 8, Δημητρίου.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 12 (1), Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος 10, Στάμος Κ.Β. 9 (1), Στάμος Κ.Α. 2, Βουλτσίδης 22 (3), Βουτσακόπουλος 1, Μελίδης, Καλαβρινός.