Τo katerinisport.gr, η πρώτη αθλητική ιστοσελίδα της Πιερίας, σας δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε, λεπτό προς λεπτό, την εξέλιξη των αγώνων Πιερικός – Δίας Δίου και Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καρίτσας, για τη 17η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Παράλληλα, ενημέρωση και για τα άλλα παιχνίδια του ομίλου αλλά και για τις αναμετρήσεις της ΕΠΣ Πιερίας.

Πιερικός – Δίας Δίου 2-0 (30′ Μπενίσκος σουτ, 63′ Χαρτσιάς πεν.) ΤΕΛΙΚΟ
Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καρίτσας 1-3 (25′ Κόκκινος – 19′ Τροΐρης, 44′ και 78′ Καραγκούνης) ΤΕΛΙΚΟ

Φίλες και φίλοι, καλό απόγευμα. Για μια ακόμη Κυριακή, είμαστε πιστοί στο ραντεβού με την αθλητική ενημέρωση και θα παρακολουθήσουμε, λεπτό προς λεπτό, την εξέλιξη των αγώνων των ομάδων της Πιερίας, για τη 17η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Πιερικός και Δίας Δίου συγκρούονται στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, την ίδια ώρα που η ΑΕ Καρίτσας παίζει στον Παλαμά Καρδίτσας, με αντίπαλο τον τοπικό Ατρόμητο.

Το σημερινό πρόγραμμα (3ος όμιλος – 17ης αγωνιστική)
Αλμυρός – ΑΟ Σελλάνων

Η βαθμολογία πριν από τα σημερινά παιχνίδια (16 αγώνες)

14. ΑΟ Ποταμιάς 2 7-40

Στις 15.00 ξεκινούν και τα παιχνίδια της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας (17η αγωνιστική). Το πρόγραμμα:

14. Αναγέννηση Σβορώνου 5 9-49

Χτες πραγματοποιήθηκε η 17η αγωνιστική στη Β’ ΕΠΣ Πιερίας. Δείτε τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική.

Ξεκίνησε χτες και συνεχίζεται σήμερα η 15η αγωνιστική της Γ’ ΕΠΣ Πιερίας. Δείτε τα χθεσινά αποτελέσματα, τη βαθμολογία και το σημερινό πρόγραμμα.

Οι συνθέσεις από το Α’ ΔΑΚ
Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Ιβανίδης, Β. Τουλίκας, Γιαλαμίδης, Τακίδης, Νίκιτς, Μπενίσκος, Μηλιώτης, Σαχινίδης, Κριεμάντι, Χαρτσιάς.
Στον πάγκο: Τοπαλίδης, Καρτσαμπάς, Δεμηρτζόγλου, Παπατολίκας, Ίτσιος, Περογαμβράκης, Παπαδόπουλος.

Δίας Δίου (Παναγιώτης Παρασίδης): Ζωγράφος, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καραθάνος, Παγωνίδης, Μαυρίδης, Καλουσίδης, Αν. Παναγιωτίδης, Ευαγγελόπουλος.
Στον πάγκο:
Γ. Παναγιωτίδης, Παπαγιαννόπουλος, Παπαστεργίου, Μπαμπαΐτης, Τσουρέκας, Νάκας, Μανίκας.
Διαιτητής: Μπουρουζίκας (Λάρισας)

Βοηθοί: Καραγιάννης, Μίχος (Λάρισας)

Οι συνθέσεις από τον Παλαμά Καρδίτσας
Ατρόμητος Παλαμά:
ΑΕ Καρίτσας (Απόστολος Στύλος): Ράντος, Λαζαρίδης, Λαγδάρης, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τροΐρης, Οικονόμου, Καραγκούνης, Γκίκα, Κυρτέγος, Αλεξίου.
Διαιτητής: Ντελέζος (Λάρισας)
Βοηθοί: Δεδικούσης, Νάκας (Λάρισας)

Οι αγώνες ξεκίνησαν.

7′ Σουτ του Ευαγγελόπουλου, ο Γουναρίδης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

11′ Σουτ του Ιβανίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.

Αλμυρός – ΑΟ Σελλάνων 0-0

Τίποτε το ιδιαίτερο στο Α’ ΔΑΚ, πέραν του σουτ του Ευαγγελόπουλου, με το 0-0 να παραμένει στο 20′.

20′ Κίτρινη κάρτα ο Νίκιτς.

22′ Ο Μαυρίδης έβγαλα μακρινή πάσα στον Ευαγγελόπουλου που μέσα από την περιοχή και αριστερά δε μπόρεσε να πλασάρει τον Γουναρίδη, με τη μπάλα να απομακρύνεται από την άμυνα του Πιερικού.

3ος όμιλος – 17ης αγωνιστική (24′)

28′ Συρτή δυνατή σέντρα – σουτ του Ιβανίδη από δεξιά, έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ ο Ζωγράφος.

30′ Γκολ ο Πιερικός με τον Μπενίσκο. Ο Μηλιώτης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σαχινίδης προσπάθησε να σουτάρει αλλά δεν τα κατάφερε, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Μπενίσκο που μέσα από την περιοχή έπιασε ένα σουτ, χωρίς να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε, η προσπάθεια του παίκτη του Πιερικού ήταν αρκετή όμως να δώσει στη μπάλα πορεία προς τα δίχτυα του Ζωγράφου και αν γίνει το 1-0.

34′ Μακρινό δυνατό σουτ του Παναγιωτίδη, μπλόκαρε ο Γουναρίδης.

Στον Παλαμά, η ΑΕ Καρίτσας προηγήθηκε με τον Τροΐρη όμως ο Ατρόμητος ισοφάρισε, με το σκορ να είναι τώρα 1-1.

36′ Κίτρινη κάρτα ο Καλουσίδης του Δία Δίου.

37′ Εκτέλεση φάουλ του Χαρτσιά, η μπάλα πάνω από την εστία του Ζωγράφου.

3ος όμιλος – 17ης αγωνιστική (37′)
Μετέωρα ΑΣ – Διγενής Νεοχωρίου 1-0
Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καρίτσας 1-1
Θησέας Αγριάς – Αταλάντη 1-0
Πιερικός – Δίας Δίου ΟΦ 1-0

Γκολ για την ΑΕ Καρίτσας με τον Καραγκούνη στο 44′! Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καρίτσας 1-2.

Χωρίς αλλαγές Πιερικός και Δίας Δίου.

47′ Μακρινό σουτ του Λαζαρίδη, μπλόκαρε ο Γουναρίδης.

48′ Μακρινό σουτ του Μαυρίδη, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Γουναρίδη.

51′ Μεγάλη φάση για τον Πιερικό με τον Σαχινίδη να βγαίνει τετ α τετ με τον Ζωγράφο, όμως ο τερματοφύλακας του Δία απέκρουσε, και στη συνέχεια της φάσης οι παίκτες του Πιερικού που έγιναν κάτοχοι της μπάλας δε μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί.

53′ Σουτ του Αν. Παναγιωτίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ημίχρονο στα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Πιερίας:
Πιερικός Αστήρ Κάτω Αγιάννη – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 0-2

61′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ευαγγελόπουλου από αριστερά, ο Νίκου έπιασε την κεφαλιά στην “καρδιά” της άμυνας του Πιερικού, ο Γουναρίδης έπεσε και απέκρουσε πάνω στη γραμμή και μετά η μπάλα απομακρύνθηκε.

62′ Ίτσιος αντί Κριεμάντι για τον Πιερικό.

64′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Πιερικός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαρτσιά έφτασε στο 2-0. Το πέναλτι υποδείχθηκε σε μαρκάρισμα του Δερμίση στον Μηλιώτη.

68′ Μανίκας αντί Καλουσίδη και Παπαγιαννόπουλος αντί Μαυρίδη, για τον Δία Δίου.

69′ Χαμένο πέναλτι για τον Πιερικό με τον Σαχινίδη. Ο φορ του Πιερικού εκτέλεσε αλλά ο Ζωγράφος έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε. Το πέναλτι υποδείχθηκε σε χέρι του Παπαγιαννόπουλου που είδε και την κίτρινη κάρτα.

72′ Περογαμβράκης στη θέση του Μπενίσκου για τον Πιερικό.

76′ Παπαστεργίου αντί Καραθάνου, για τον Δία Δίου.

79′ Παπαδόπουλος αντί Σαχινίδη, για τον Πιερικό.

Το σκορ στον Παλαμά έχει γίνει 1-3 υπέρ της ΑΕ Καρίτσας με δεύτερο γκολ του Καραγκούνη.

83′ Τσουρέκας αντί Ευαγγελόπουλου, για τον Δία Δίου.

84′ Κίτρινη ο Ίτσιος του Πιερικού.

87′ Δεμηρτζόγλου αντί Μηλιώτη, για τον Πιερικό.

3ος όμιλος – 17ης αγωνιστική 88′
Μετέωρα ΑΣ – Διγενής Νεοχωρίου 2-0
Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καρίτσας 1-3
Θησέας Αγριάς – Αταλάντη 2-1
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Διαγόρας Στεφανοβικείου 2-0
Πιερικός – Δίας Δίου ΟΦ 2-0

90′ Σουτ του Τουλίκα, η μπάλα έφυγε άουτ.

90’+1′ Πολύ καλή στιγμή για τον Πιερικό με τον Παπαδόπουλο να δέχεται τη μπάλα από τον Νίκιτς, να κάνει την ατομική ενέργεια και να βγαίνει τετ α τετ με τον Ζωγράφο, όμως ο τερματοφύλακας του Δία απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα κατέληξε στον Νίκιτς που σούταρε δυνατά άουτ.

ΤΕΛΟΣ στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης. Πιερικός – Δίας Δίου 2-0

Καθυστερήσεις στον Παλαμά. Παραμένει το Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καρίτσας 1-3