Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 74-79 από τον ΑΟΚ Βέροιας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός, στο πρώτο ημίχρονο, εγκλωβίστηκε στην πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων, δεν κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από νωρίς, άγγιξε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν τα κατάφερε και γ΄νωρισε την ήττα.

Η Βέροια ξεκίνησε με ένα 0-5 πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του αγώνα και μπήκε με το καλημέρα στη θέση του οδηγού, 6′ 09″ πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου ξέφυγε με επτά πόντους (2-9), ο Βατανιακός ισορρόποησε, για ένα τρίλεπτο το παιχνίδι, αλλά η φιλοξενούμενη πετυχαίνοντας έξι αναπάντητους πόντους ξέφυγε με δώδεκα 1′ 52″ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Προσπάθησε να αντιδράσει ο Βατανιακός στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, η Βέροια δεν το επέτρεψε και κατάφερε με ένα μίκρό ξέσπασμα να αυξήσει τη διαφορά στους δεκαοκτώ πόντους (22-40), 26″ πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου με τον γηπεδούχο να μειώνει τελικά στους δεκατρείς (27-40) με την ολοκλήρωσή της.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Βατανιακό, με ένα καλό τρίλεπτο να μειώνει στους εννέα (38-47) 4′ 15″ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά την Βέροια να αντιδρά άμεσα και την ξανανεβάζει στους δεκατρείς (41-54) 1′ 16″ πριν την ολοκλήρωσή της.

Αποφασισμένος να ανατρέψει την κατάσταση μπήκε στην τελευταία περιόδο ο Βατανιακός, που κατάφερε να μειώσει στους τρεις (58-61) 5′ 05″ πριν το τέλος του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο η Βέροια βελτίωσε την άμυνά της και βγάζοντας εύκολους πόντους ανέβασε τη διαφορά στους εννέα (58-67) 3′ 51″ πριν τη λήξη. Η ομάδα της Κατερίνης όμως δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους τέσσερις πόντους (71-75) 36″ πριν τη λήξη, αφήνοντας εν τέλει την ανατροπή ημιτελή.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 27-40, 45-57,74-79.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Χατζημπαλίδης