Ο Αίολος Κατερίνης επικράτησε με 3-1 σετ του Αριστοτέλη Φλώρινας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΕΜ.

Ο Αίολος Κατερίνης, παρότι παρατάχθηκε με πολλές ελλείψεις, κατάφερε να νικήσει την εμπειρία του αντιπάλου και τις ιώσεις, αντέδρασε στην απώλεια του πρώτου σετ και κατέκτησε την πρώτη του νίκη της σεζόν και τους πρώτους τρεις πόντους του.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι και το 19-19, σημείο στο οποίο ο Αίολος Κατερίνης απέκτησε πλεονέκτημα (22-19) χάρη σε ένα σερί τριών πόντων, ωστόσο ο Αριστοτέλης Φλώρινας απάντησε προσπερνώντας με 22-24 και πήρε το πρώτο σετ με 23-25 σε 27.

Και στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στους πρώτους τριάντα πόντους (15-15), με τον Αίολο να ξεφεύγει με 19-15, προβάδισμα το οποίο δεν διατήρησε, καθώς ο φιλοξενούμενος προσπέρασε με 21-22, αλλά η ομάδα της Κατερίνης έφτασε στην ισοφάριση με 25-22 σε 30΄.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες σου Αστέριου Τσιουπλή κατάφεραν να αποσπαστούν στο σκορ στο 15-9, διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά μέχρι τέλους και κατέκτησαν το σετ με 25-13 σε 20’.

Το τέταρτο σετ χαρακτηρίστηκε από τις διακυμάνσεις του, καθώς ο Αριστοτέλης Φλώρινας προηγήθηκε με 3-7, με τον Αίολο Κατερίνης να απαντά με ένα σερί πέντε πόντων για το 8-7. Στην συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά του (13-9 & 17-11), ωστόσο ο φιλοξενούμενος επέστρεψε μειώνοντας σε 19-17. Τρεις συνεχόμενοι πόντοι από την πλευρά του Αίολου Κατερίνης έκαναν το 24-19 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 25-21 σε 24’.

Διαιτητής: Μελιόπουλος.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-13, 25-21 σε 101’.