Δελτίο τύπου για την εκτός έδρας νίκη επί της ΑΚΕ Πιερίας με 46-55, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ, εξέδωσε ο Αετός Κιλκίς.

Το κείμενο:

“Με πολλά παιδιά να δηλώνουν «απών» από την αρχή της εβδομάδας, λόγω υποχρεώσεων, για το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην ΑΚΕ Πιερίας, ο Αετός παρατάχθηκε με πέντε εφήβους στη δωδεκάδα του, κοιτάζοντας πιο βαθιά στα τμήματα υποδομής.

Ισορροπημένο το παιχνίδι, με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει με 12-17 για τον Αετό. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, με ωραίο μπάσκετ για την ομάδα μας και το ημίχρονο να κλείνει με 21-33.

Η συνέχεια μετά την ανάπαυλα είχε οδηγό την ομάδα του Κιλκίς, που δεν έχασε την πρωτοπορία του σκορ και παίζοντας έξυπνα, διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα, με το τέλος του αγώνα να δείχνει 46-55, σε ένα κλειστό παιχνίδι με δυνατές άμυνες και τρεξίματα.