Ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα ήταν ανταγωνιστικός στην Τουρκία, όμως παραδόθηκε στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε από την Orman Genclik με 83-59, αποχαιρετώντας την Ευρώπη στην φάση των «16» του Eurocup. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν μέσα στην «μάχη» της πρόκρισης μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό (24-6), με την ομάδα από την Τουρκία να παίρνει το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στις εγχώριες διοργανώσεις και την κατάκτηση του νταμπλ. Πρώτη σκόρερ η Τζάκι Γέμελος με 15 πόντους, ενώ στις 11 σταμάτησε η Άννα Νικολοπούλου.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα απέναντι στην Orman Genclik, η οποία προηγήθηκε με 8-3 μετά από γκολ φάουλ της Καρταλατέπε. Η Γκρέιβς και η Γέμελος μείωσαν σε 8-7, με την Τόμας να φέρνει το ματς στα ίσα με τρίποντο (10-10). Ο Θρύλος έμενε κοντά στο σκορ, η Λίντχαμ έστειλε το ματς στο 16-10, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν επαφή και η Γέμελος αργότερα πραγματοποίησε το 21-18, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 24-18.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός πλησίασε κι άλλο. Πρώτα η Σταμάτη και μετά η Σταμολάμπρου, έφεραν το ματς στον πόντο, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τις γηπεδούχες. Η Γκρέιβς έκανε το 27-26, με την Σπυριδοπούλου αργότερα να ισοφαρίζει με τρίποντο (29-29) και την Αμερικανίδα φόργουορντ να δίνει προβάδισμα. Στο 29-31 η Orman Genclik αντέδρασε και έτρεξε ένα 5-0 σερί, με τον Γιώργο Παντελάκη να καλεί από την μεριά του τάιμ άουτ, με 3:27 για το ημίχρονο. Η ομάδα από την Τουρκία πέρασε με έξι πόντους (37-31), με την Σπυριδοπούλου να σκοράρει και πάλι από τα 6,75μ για το 37-34. Και πάλι η Orman Genclik βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 7 πόντους με το ημίχρονο να τελειώνει στο 41-34.

Επιστρέφοντας στο ματς η Γκρέιβς έγραψε το 41-36 και η Νικολοπούλου με τρίποντο το 44-39. Ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ της Σπυριδοπούλου έκανε το 46-42 και η Γέμελος με τον ίδιο ακριβώς τρόπο διαμόρφωσε το 48-45, με έξι λεπτά να απομένει για το δεκάλεπτο. Η γκαρντ/φόργουορντ του Θρύλου μείωσε στους 2 (49-47 και 51-49), με την Orman Genclik να βρίσκει λύσεις μόνο από την γραμμή των βολών. Το ματς έφτασε στο 54-49, η Γκρέιβς μείωσε στους τρεις (54-51), με την ομάδα απο την Τουρκία ξεφεύγει και πάλι με έξι (57-51). Η Νικολοπούλου μείωσε εκ νέου, η Πάρις έκανε το 59-53, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Η Γέμελος σκόραρε για δύο, η Λίντχαμ για τρεις και για πρώτη φορά η Orman Genclik προσπέρασε με 10 πόντους έπειτα από γκολ φάουλ της Ογκουνμποβάλε (65-55). Η ομάδα από την Τουρκία επέβαλλε τον ρυθμό της. Κυριάρχησε στο ζωγραφιστό και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού για να προηγηθεί με 15 ποντους (71-56) έπειτα από δίποντο της Ρόμπινσον με 6:39 για το τέλος. Οι γηπεδούχες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πέρασαν με 74-56 με 5 λεπτά να απομένει για το τέλος, με τον Ολυμπιακό να έχει μείνει στα ρηχά. Το 20-3 επιμέρους της Orman Genclik στο τέταρτο δεκάλεπτο με 3:20 για το τέλος μιλούσε από μόνο του. Ο Ολυμπιακός είχε μείνει στους 3 πόντους για 8 λεπτά, η διαφορά έφτασε στους 25 με την Νικολοπούλου να σκοράρει με γκολ φάουλ για το 81-59 με 1:48 για τη λήξη. Η Μπίλγκιτς έκανε το 83-59, ο Θρύλος αστόχησε στα δύο επόμενα τρίποντα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup γνωρίζοντας την ήττα με 24 πόντους στην Άγκυρα.

Διαιτητές: Μεντόζα – Καλουντζέροβιτς – Ιβάνοβιτς.

Δεκάλεπτα: 24-18, 41-34, 59-53, 83-59.

Ορμανσπόρ (Ντουρούρ): Μπιλγκίτς 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Γκετζγκίν 3 (1/5 σουτ), Καρταλτέπε 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πάρις 12 (13 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 14 (9 ριμπάουντ), Λίνταμ 7 (2), Ογκουνμποβάλε 31 (9/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τασκίν.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γκρέιβς 10 (16 ριμπάουντ), Γιουρτσένκοβα 2 (5 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 11 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Παυλοπούλου (0/3 σουτ), Σταμολάμπρου 2 (1/5 σουτ), Γέμελος 15 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κοσμά, Λούκα, Σπυριδοπούλου 10 (0/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές), Σταμάτης 3 (1), Τόμας 6 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/2 βολές).

Ομαδικά στατιστικά – Ορμανσπόρ: 21/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/26 βολές, 47 ριμπάουντ (36+11), 21 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 15/39 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 5/10 βολές, 44 ριμπάουντ (28+16), 12 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: «Για τρία δεκάλεπτα είχαμε την πρόκριση στα χέρια μας. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο πάθαμε ένα ολικό μπλακ άουτ, το οποίο παρότι είχαμε τρία τάιμ άουτ, δεν μπορέσαμε να το διορθώσουμε. Η Orman Genclik πέτυχε κάποια πολύ δύσκολα και κρίσιμα σουτ που επηρέασαν την ψυχολογία της αναμέτρησης υπέρ της. Εμείς από την μεριά μας χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια για την ποιότητά μας. Στο τέλος του 4ου δεκαλέπτου χάθηκε η συγκέντρωσή μας και στην άμυνα και ξέφυγε και το σκορ χωρίς λόγο. Είναι τελικό αποτέλεσμα που σίγουρα αδικεί την εικόνα της ομάδας μας. Παρά την ήττα και τον αποκλεισμό, δεν μπορώ να κρύψω την υπερηφάνεια που έχω για τις παίκτριές μου, η οποία είναι δεδομένη αφού κάναμε μία αξιόλογη πορεία φέτος. Ένα βήμα παραπάνω από πέρσι και πλέον θα εστιάσουμε στο ελληνικό πρωτάθλημα αλλά και το κύπελλο».

Η Αγγελική Νικολοπούλου δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Ήμασταν αρκετά άστοχες. Η αλήθεια είναι ότι μας είχαν διαβάσει αρκετά καλά. Θεωρώ ότι μας κόστισε υπερβολικά η αστοχία μας, ενώ χάσαμε και την συγκέντρωσή μας στο τέλος και έτσι έφυγε και η διαφορά. Δεχτήκαμε αρκετούς αιφνιδιασμούς και γενικότερα η Orman Genclik παρουσιάστηκε ακόμα πιο εύστοχη και πιο ψυχομένη από το πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ».