Της Κάτιας Πετροπούλου

Δεν είχε Γκίκα, δεν είχε Λάνγκφορντ, αλλά είχε πείσμα, θέληση και συγκέντρωση!

Η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Ράστα Βέχτα με 81-70, αφού έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο 20λεπτο, που της έδωσε το δικαίωμα να «κλειδώσει» την πρόκριση στους «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Παρά το γεγονός ότι ο Σίμπσον (28π.) της έκανε «ζημιά» στην τελευταία περίοδο, αφού από το -28 (20-48, 17′), κατάφερε να φτάσει στο – (67-75, 37′), οι «κιτρινόμαυροι» δεν αγχώθηκαν και πανηγύρισαν μαζί με τους 120 οπαδούς του το καλό αποτέλεσμα.

Στην 14η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων, η ΑΕΚ θέλει νίκη επί της Άνβιλ στο ΟΑΚΑ, για να μείνει στην δεύτερη θέση και να έχει το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση, αφού πλέον δεν υπάρχουν νοκ άουτ ματς (εντός κι εκτός έδρας), αλλά σειρά best-of-three.

Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ και της 13χρονης κόρης του, Τζιάνα, πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά και παραβάσεις 24” από τους γηπεδούχους και 8” από την ΑΕΚ με την έναρξη του παιχνίδι.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ της «Rasta Dome» και έκανε σερί 10-0 (από 5-6, σε 5-16), για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, με λύσεις που έδωσε ο Γιάνκοβιτς και 7/7 δίποντα. Τα τρίποντα των Ζήση και Τολιόπουλου έδωσαν στους «κιτρινόμαυρους»… αέρα 16 πόντων στο δεκάλεπτο (13-29).

Ο 23χρονος γκαρντ και ο Τσάλμερς «εκτέλεσαν» ξανά από τα 6.75μ για το 13-35 (11′) και λίγο αργότερα Γιάνκοβιτς με Ζήση πήγαν την διαφορά στο +28 (20-48, 17′). Οι Γερμανοί, όμως, βρήκαν κάποιες λύσεις και με επιμέρους 11-3, μείωσαν στο ημίχρονο (31-51, 20′).

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ δεν είχε τόσο καθαρό μυαλό, αφού η Ράστα Βέχτα έκανε επιμέρους 14-7, για να μειώσει σε 45-58 (25′) – με τον Ρέι να κάνει αντιαθλητικό στον Κέσενς και τον Ματσιούλις να κάνει φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο του Ουέινραϊτ. Την κατάσταση, όμως, έσωσαν οι Ζήσης και Γιαννόπουλος με τρίποντο και… τετράποντο, αντίστοιχα, για το 47-64 (27′).

Ο Σίμπσον έκανε το 49-67 του τρίτου δεκαλέπτου, αφού ο Έλληνας φόργουορντ δεν βρήκε στόχο από τα 6.75μ στη λήξη της περιόδου. Ο Γιαννόπουλος βρήκε ξανά στόχο από την περιφέρεια (53-72, 32′), αλλά ο Σίμπσον πήρε… φωτιά και πήγε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι (67-75, 37′). Οι βολές των Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλου και Τσάλμερς, αλλά και το κάρφωμα του Σλότερ, έδωσαν στην ΑΕΚ τη νίκη (70-81, 40′).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έπαιξε τρομερά στο πρώτο μέρος του αγώνα, με αποτέλεσμα να θέσει τις βάσεις για τη νίκη. Επίσης, είχε πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα (75%, 21/28), πέτυχε 20 πόντους στον αιφνιδιασμό και μοίρασε 17 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Βλάντο Γιάνκοβιτς (14π., 2ρ., 3ασ., 2κλ., 1τ.) και Νίκος Ζήσης (12π., 3ρ., 3ασ., 1κλ.) ήταν απλά υπέροχοι.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκραντ (7π., 6ρ.) ικανοποίησε στο χρόνο που αγωνίστηκε, Τολιόπουλος και Γιαννόπουλος έβαλαν καθοριστικά σουτ και ο Χρυσικόπουλος πρόσθεσε 10 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντι Λίο δεν βοήθησε την ομάδα του στα περίπου 17 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Ράστα Βέχτα άρχισε να αντιδρά, ο Ζήσης με τρίποντο και ο Γιαννόπουλος με τετράποντο έκαναν το 47-65. Λίγο αργότερα ο Ουέινραϊτ έκανε αντιαθλητικό στον Γιάνκοβιτς και ο Σλότερ, με το σκορ στο 67-78 έπαιξε καλή άμυνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ ότι δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Σίμπσον στην τελευταία περίοδο, η Ράστα Βέχτα τα ποσοστά στο σουτ.

Διαιτητές: Γκλίσιτς, Ρούτεσιτς, Καστίγιο.

Δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81.

Ράστα Βέχτα (Κάγιες): ΝτιΛίο, Μέρφι 3, Σίμπσον 28 (7/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Βαστούρια 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουέινραϊτ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέρκενχοφ 5 (1), Κέσενς 6 (6 ριμπάουντ), Ράφινγκτον 3, Ράισχελ, Γιανγκ 8 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 8 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 10, Γιαννόπουλος 9 (2), Γιάνκοβιτς 14 (4/4 δίποντα, 6/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ζήσης 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκραντ 7 (6 ριμπάουντ), Ματσιούλις 5 (6 ριμπάουντ), Ρέι 7, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2, Τολιόπουλος 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Ράστα Βέχτα: 16/33 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 17/21 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 21/28 δίποντα, 7/25 βολές, 18/25 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη.

Πηγή: Gazzetta