Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 90-70 των Πανθήρων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας πήρε το κατερινιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής, επικρατώντας των συμπολιτών της Πανθήρων διατηρώντας το προβάδισμα από το πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης και μετά, σε μία αναμέτρηση που κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον των φιλάθλων στο μεγαλύτερο διάστημά της, καθώς η διαφορά δεν ξεπέρασε μέχρι το τριακοστό έκτο λεπτό τους οκτώ πόντους.

Οι Πάνθηρες πέρασαν μπροστά στο τριακοστό όγδοο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης (2-3), προηγήθηκαν με 2-6 στο 2’ 20” και διατήρήθηκαν σε θέση οδηγού στο σκορ μέχρι το 5’ 31”, σημείο στο οποίο η ΑΓΕ Πιερίας προσπέρασε με 11-10. Η γηπεδούχος χάρη σε ένα σερί έντεκα πόντων προηγήθηκε με 16-10 στο 6’ 53”, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα 0-7 για το 16-17 στο 8’ 30” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-21 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να σημειώνουν ένα επιμέρους 8-1 και να ξεφεύγουν με 30-22 στο 12’ 19”. Οι Πάνθηρες μείωσαν για μία ακόμα φορά, αυτή τη φορά στους τρεις πόντους (37-34, 16’ 42”) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια να την ανάπαυλα του ημιχρόνου με την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 45-38.

Οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη μείωσαν τη διαφορά στον ένα πόντο (52-51) στο 24’ 02”, παρέμειναν κοντά στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 63-59 υπέρ της γηπεδούχου.

Η ΑΓΕ Πιερίας κράτησε στο μηδέν τους Πάνθηρες για 3’ 54”, σημειώνοντας στο ίδιο διάστημα δέκα πόντους και ξέφυγε με 77-66 στο 36’ 11”, διαφορά την οποία, όχι μόνο διατήρησε αλλά και διεύρυνε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 90-70.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 22-21, 45-38, 63-59, 90-70.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Αποστόλου, Μωυσίδης 17 (2), Βαϊτσόπουλος, Παπαδόπουλος 29 (7), Καρατόλιος 7 (1), Ζαπαντιώτης, Βαφόπουλος 11, Σαλταπίδας, Τόκας, Κουρκούτας 20 (1), Γαβαλάς 6.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαγεωργίου, Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 8, Ιορδανίδης 14 (3), Σπαθάρας 4, Αδαμόπουλος 15, Κιρκιντζώτης 29 (2), Καζαντζανίδης, Κουτσικάς.