Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 20-23 από τον Φοίβο Eurolamp, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Σε μία αναμέτρηση στην οποία πρωταγωνίστησαν οι δύναμη, οι άμυνες και οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων,  Αρχέλαος Savvidis Team, παρά το γεγονός ότι ήταν ανταγωνιστικός μέχρι τέλους, δεν κατάφερε να βρει τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση και γνώρισε την ήττα από τον Φοίβο Eurolamp, ο οποίος παραμένει σε τροχιά διεκδίκησης της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team προηγήθηκε με 3-1 στο 5’ 14”, με τον Φοίβο Eurolamp να ισοφαρίζει στα τρία τέρματα στο 9’ 37” και να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 13’ 10” με 4-5. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ μέχρι το 25’ 33”, σημείο στο οποίο ο φιλοξενούμενος πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (6-8) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 7-10.

Στο 32’ 25” ο Φοίβος Eurolamp πήρε μία διαφορά πέντε τερμάτων (7-12). Η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ τριών και πέντε τερμάτων στην συνέχεια, με το φιλοξενούμενο να φτάνει τη διαφορά στα έξι τέρματα (12-18) στο 45’ 05”. Ένα σερί τεσσάρων τερμάτων από την ομάδα της Κατερίνης διαμόρφωσε το 16-18 στο 47’ 47”. Ο φιλοξενούμενος είχε όμως και πάλι απάντηση, ξέφυγε εκ νέου με 16-20 στο 51’ 16” κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 20-23.

Διαιτητές: Πατιός – Νικολαΐδης.

Δίλεπτα: 5-2
Πέναλτι: 1/2-3/6.

Πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-5, 6-7, 6-7, 7-10 (ημ.), 8-13, 11-14, 12-17, 16-19, 18-21, 20-23.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Ρεντζέλοβιτς 4, Αναστασίου 1, Σκούφας, Καϊμακάμης 6, Καρυπίδης, Ξεφτέρης, Θυμιόπουλος 1, Παπανάκος 1, Ξώνης 2, Χαραλαμπίδης 2, Παπαδόπουλος 3, Μαυρόπουλος, Ραφτόπουλος.

ΠΑΣ Φοίβος Συκεών Eurolamp (Σεϊρεκίδης): Pavlovic 2, Φώτογλου, Αθανασιάδης 12, Μήγγας, Μεγγίδης, Παντελίδης, Σιγγιρίδης, Χαραλαμπίδης, Elozieuwa 6, Θεοφάνους, Παπαδόπουλος, Δελιάς 1, Πατσιάς 1, Μανωλούδης 1, Παπαγεωργίου.