Ο Αετός Κιλκίς ηττήθηκε με 49-55 από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα από τον αντίπαλό του μπήκε ο Αετός Κιλκίς στην αναμέτρηση και με όπλο την άμυνά του προηγήθηκε με 13-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αλέξανδρος Αξιούπολης ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο ο γηπεδούχος διεύρυνε το προβάδισμά του με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 32-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, μείωσε κι άλλο τη διαφορά, με τον Αετό Κιλκίς να ολοκληρώνει την περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (42-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Μπεσίρη κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του αγωνιστικού χώρου, δέχθηκαν μόλις επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι που σημείωσαν έφτασαν στην ανατροπή και την τελική επικράτηση με 49-55.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 13-4, 32-20, 42-35, 49-55.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Καμψιάδης): Μπαρατζάνης 2, Χειρούλης, Γιαννώτας, Γκρέκος 1, Φιλιππίδης 11 (1), Βαϊτσούδης 10 (1), Τσαρίδης, Μουρζίδης 12, Τσακλίδης, Μαργαριτίδης 3 (1), Κόγιας 8, Βαταμίδης 2.

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης, Γουβιανάκης, Σιώπκας, Μιχαλόπουλος 8 (2), Βακιρλής 11 (1), Παντηρμάς 7, Καπνόπουλος 17, Καλαβάτης 2, Κλαυδιανός, Χαλκιάς, Κούτουλας 10 (1).