Ο Πιερικός επικράτησε με 3-0 σετ του Πανοράματος, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός πραγματοποίησε άλλη μία καλή εμφάνιση και κατέκτησε ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά κόντρα στο Πανόραμα, το οποίο προέβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρείται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και να κάνει άλλο ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την υλοποίηση του στόχου της στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο πρώτο σετ το Πανόραμα προηγήθηκε με 4-8 και 8-13, με τον Πιερικό να καταφέρνει στην τελική ευθεία να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά, μετατρέποντας το 16-21 σε 24-23 και να φτάσει στο 1-0 με 27-25 σε 30’.

Στο δεύτερο σετ ο γηπεδούχος μπήκε συγκεντρωμένος και ξέφυγε από το ξεκίνημα στο σκορ (8-1), διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι τέλους και κατέκτησε το σετ με 25-17 σε 22’.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού καθ’ όλη τη διάρκειά του, προηγήθηκαν με πέντε πόντους (12-7), έφτασαν τη διαφορά έως και τους επτά (21-14) και με 25-19 σε 22’ έφτασαν στην τελική επικράτηση και στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Χανός.

Τα σετ: 27-25, 25-17, 25-19 σε 74’.