Ο Βατανιακός επικράτησε με 54-62 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα Κιλκίς ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, περιόρισε την παραγωγικότητα του Βατανιακού και κατάφερε να προηγηθεί με 15-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τη γηπεδούχο να διατηρεί τόσο το προβάδισμά, όσο και την υπέρ της διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 30-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος και έφερε σε πλήρη ισορροπία το παιχνίδι καθώς στο τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους τριάντα οκτώ πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να παίρνει τον έλεγχο στο σκορ κι να φτάνει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 54-62.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 15-9, 30-24, 38-38, 54-62.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Ζάλτος, Μάνης, Ποζίδης 20 (3), Δαγλιάρης, Κώττης, Χοτουμανίδης 10, Τσουλφαΐδης 2, Πατσούρης 3, Μουστάκας 17 (2), Ιωαννίδης 2.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης, Λάλλας, Μεσκούρης 2, Πόσιος 3, Γιαμούζης 11 (3), Αμανατίδης 3, Ακερμανίδης 4, Γαλανός 7, Μπίσμπας 27 (2), Τσαϊτουρίδης 5 (1).