Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 53-76 από τον Παναθλητικό Συκεών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πάλεψε απέναντι στον πρωτοπόρο και αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο Παναθλητικό Συκεών, έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, παρέμεινε στη διεκδίκηση της νίκης για μόλις δώδεκα λεπτά και υποτάχθηκε στην συνέχεια στην ανωτερότητας και την ποιότητα του αντιπάλου γνωρίζοντας την ήττα.

Με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο ξεκίνησε η αναμέτρηση. Ο Παναθλητικός Συκεών προηγήθηκε με 2-6 στο 4’ 32”. Ο Πιερικός Αρχέλαος ισοφάρισε στους οκτώ πόντους στο 6’ 26” και στους δώδεκα στο 9’ 20”, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το γηπεδούχο να προηγείται με 14-13.

Με ένα επιμέρους 2-13 οι παίκτριες της Βιβής Διαβολεμένου αποσπάστηκαν με 16-26 στο 12’ 51”. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους δεκαέξι πόντοιυς (24-40) στο 17’ 29” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-42.

Στο 24’ 24” η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (32-52), ξεπέρασε τους τριάντα (33-64) στο 28’ 51” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 35-64.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθλητικό Συκεών να φτάνει στην τελική επικράτηση με 53-76.

Διαιτητές: Δημουλάς – Γιατρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-13, 29-42, 35-64, 53-76.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Κιολέογλου 18 (2), Μάντζου 4, Ντριστέλλα 4, Γκοτζαμάνη 4, Λάππα, Μπαγκλαρίδου, Καρατάσιου 11 (1), Αρτεμισίου 11 (1), Ζαρκανέλα 1, Καζαναράκη, Μάντη.

Παναθλητικός ΑΕ Συκεών (Διαβολεμένου): Χαιριστανίδου 14, Γιαννοπούλου 25, Μπαξεβάνου 1, Σαράντη, Καραμπατζάκη 19, Τράντα 3, Μπασσιά 4, Βαντσιούρη 2, Σταμπή 4 (1), Σιδηροπούλου 4, Μπατή.