Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 73-66 από τον ΑΟΚ Γουμένισσας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλσε σε λεπτές ισορροπίες με την ΑΓΕ Πιερίας να κρατά το προβάδισμα στο τέλος του, ενώ στο δεύτερο κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 11 πόντους (22-33) αλλά με τη γηπεδούχο ομάδα να αντιδρά και να μειώνει στους πέντε (33-38) στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γουμένισσα συνέχισε την αντεπίθεσή της, εγκλωβίζοντας επιθετικά την ΑΓΕ Πιερίας, η οποία σημείωσε μόλις δώδεκα πόντους και η λήξη της αναμέτρησης τη βρήκε νικήτρια με το τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 33-37, 55-50 73-66.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κουπάνης): Σανίδας, Σαμαράς Κ. , Τζάκος, Τάσιος 3, Τάτσης Παν. 11 (2) , Γέγας 6 (2) , Μπέλτσης 9, Γότσος 28 (2) ,Τάτσης Παυ. 6, Τζιτζίδης, Γερακάρτσης 8 (2), Σπυρόπουλος 2.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Γιαμουζής, Χαρισσόπουλος 13 (1), Καραγιάννης 16 (4), Καρατόλιος 9, Μαυρίδης, Βατόπουλος 12, Βαφόπουλος, Τζουνίδης, Κελαδίτης 14 (2), Δαμαλής, Γαβαλάς 2, Αδαμόπουλος.