Ο Πιερικός επικράτησε με 2-3 σετ του Πήγασου Πολίχνης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολίχνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Σε μία αναμέτρηση η οποία διήρκησε περισσότερες από δύο ώρες, ο Πιερικός κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Πήγασου Πολίχνης στο tie break και να αναρριχηθεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και να προσθέσει άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς στη βαθμολογική του συγκομιδή.

Στο πρώτο σετ ο Πιερικός προηγήθηκε με 2-6 και 3-9 , διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και το 11-16, σημείο στο οποίο ο Πήγασος Πολίχνης αντέδρασε και στην συνέχεια προσπέρασε με 21-17, με τον φιλοξενούμενο να ισοφαρίζει σε 24-24 και το γηπεδούχο να κάνει το 1-0 με 26-24 σε 25’.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί ισχνό, αλλά ικανό για της χαρίσει την ισοφάριση προβάδισμα, όπερ και εγένετο με 22-25 σε 27’.

Στο τρίτο σετ ο Πήγασος Πολίχνης ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του σκορ στο ξεκίνημα (7-2), ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Σαρρή χάρη σε ένα σερί έξι πόντων μετέτρεψαν το 13-9 σε 13-15, προηγήθηκαν έως και με έξι (16-22) και έκαναν το 1-2 με 20-25 σε 27’.

Στο τέταρτο σετ ο Πιερικός πήρε το προβάδισμα μετά το δέκατο πόντο (5-8), ξέφυγε με έξι (8-14), με το γηπεδούχο να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 20-20 και να ισοφαρίζει σε 2-2 με 25-23 σε 37’.

Στο tie break τρεις αναπάντητοι πόντοι του Πιερικού του έδωσαν προβάδισμα με 8-12, με τον Πήγασο Πολίχνης να ισοφαρίζει σε 13-13 και την ομάδα της Κατερίνης να παίρνει τη νίκη με 13-15 σε 22’.

Διαιτητές: Δρανίτσας – Παπαδόπουλος.

Τα σετ: 26-24, 22-25, 20-25, 25-23, 13-15 σε 128’.