Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς ηττήθηκε με 72-57 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών Ξέξασπρο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης όπου και προηγήθηκε με 19-12, με τον συνονόματό του της Λεπτοκαρυάς ωστόσο να είναι ανταγωνιστικός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 40-34.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά σε σχέση με το δεύτερο να είναι η μείωση της παραγωγικότητας των δύο αντιπάλων και το γηπεδούχο να ολοκληρώνει την περίοδο με το υπέρ του 53-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Κασιμίδη ανέβασαν την απόδοσή τους περιόρισαν στην ομάδα της νότιας Πιερίας στους έντεκα πόντους και σημειώνοντας δεκαεννέα έφτασαν στην τελική επικράτηση με 72-57.

Διαιτητές: Μελανίδης – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-34, 53-46, 72-57.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών Ξέξασπρο (Κασιμίδης): Στοΐτσης 19 (1), Πέτσος 2, Βασιλειάδης 3 (1), Παπαμανώλης 13, Κουτρουλός, Παπαδόπουλος 7, Παρτσαλάκης 2, Χατζηλαμπρινός Σ. 9, Χατζηλαμπρινός Α. 1, Χερκελετζής 16, Ποζουκίδης, Μαυρένης.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Αγοραστός): Τσιώκας 8 (1), Γουζέλης 4, Μπουρδούβαλης 12 (1), Αγοραστός Γ. 2, Ραμαντάνης, Αϊβαλιώτης, Μάτος, Ζαφειρίδης, Μπακάλης 10 (2), Αγοραστός Ν. 9, Γκέκας 12 (2).