Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 74-66 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Μελίκης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 22-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άθλος Αλεξάνδρεια ήταν καλύτερος, κατάφερε να σημειώσει είκοσι δύο πόντους και να μειώσει την εις βάρος του διαφορά, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 38-26 υπέρ του γηπεδούχου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Θόδωρου Τσάτσα να διατηρούν το προβάδισμά τους και να προηγηθούν με 56-42 στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με το τελικό 74-66.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 22-5, 38-26, 56-42, 74-66.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πάππου 4, Χρυσικός, Κυριακού 5 (1), Οικονομόπουλος, Πουαρίδης, Τζιντζόγλου, Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 15 (1), Παπαδόπουλος 23 (5), Παπαγερίδης 3 (1), Καρκάρας 24, Πρόιος.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα, Τακουτής, Σιτσάνης 10, Ντάμτσης 10 (1), Παύλου 8, Γιαμπατζίδης, Χαριτόπουλος 4, Τσαρούχας 26 (4), Παπαζήσης, Μηντζαρίδης 8 (1), Στακτάρης.