Ο Αιγινιακός επικράτησε με 88-60 του Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Αιγινίου, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με όπλο την πολύ καλή αμυντική του λειτουργία ο Αιγινιακός κατάφερε να πάρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, να αποκτήσει διψήφια διαφορά και να προηγηθεί με 18-8 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βαφύρας ισορρόπησε το παιχνίδι, με το γηπεδούχο ωστόσο να διατηρεί τη διαφορά του πάνω από τους δέκα πόντους και στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 36-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της βόρειας Πιερίας ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, καθώς σημείωσε είκοσι πέντε πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαεννέα που δέχθηκε διεύρυνε το προβάδισμά της, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 61-43.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Αιγινιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 88-60.

Διαιτητές: Ντόγκας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 18-8, 36-24, 61-43, 88-60.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 19 (4), Κοιλιάς 4, Καλαβρινός, Στάμος Κ.Β. 21 (2), Στάμος Κ.Α. 12, Γιουμούκης 14 (1), Βουλτσίδης 18 (2), Βουτσακόπουλος, Μελίδης.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Ζιώγας, Τζιόλης, Ευαγγελόπουλος 9 (2), Γερονάτσιος, Μπατζάκης 3 (1), Λαγαμτζής 8, Σιώκας 2, Τσιμήτρης 4, Ντακαρέλας, Στεφανίδης 34 (1), Παπακώστας.