Ο Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team ηττήθηκε με 27-28 από την ΧΑΝΘ, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Παρά το πολύ καλό του ξεκίνημα ο Αρχέλαος Savvidis Team πλήρωσε ένα δεκάλεπτο αφλογιστίας μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο η ΧΑΝΘ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να αποσπαστεί στην συνέχεια κλείνοντας το πρώτο μισό της αναμέτρησης με πέντε τέρματα διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο γηπεδούχος επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφάρισε πενήντα ένα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με την ΧΑΝΘ να παίρνει τους δύο βαθμούς στο 59’ 53”.

Θεαματικά ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές, καθώς σημειώθηκαν οκτώ τέρματα στα πρώτα έξι λεπτά (5-3) και τον Αρχέλαο Savvidis να προηγείται με 6-3 στο 8’ 12”. Στο 12’ 43” η διαφορά έφτασε στα τέσσερα τέρματα (8-4) υπέρ του γηπεδούχου και στα πέντε (11-6) στο 15’ 58”. Η ΧΑΝΘ έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια και με πέντε αναπάντητα τέρματα προσπέρασε με 11-12 στο 24’ 39” και δημιούργησε μία διαφορά πέντε γκολ στο 29’ 42”, καθώς προηγήθηκε με 12-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρχέλαος Savvidis Team πέτυχε τη σταδιακή μείωση της διαφοράς στα δύο τέρματα (19-21) στο 41’ 13”. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ δύο και τεσσάρων τερμάτων και τον Αρχέλαο Savvidis Team να μειώνει σε 26-27 στο 58’ 18” και να ισοφαρίζει στα είκοσι επτά τέρματα στο 59’ 19”, ωστόσο η ΧΑΝΘ έφτασε στην τελική επικράτηση με 27-28, χάρη σε ένα τέρμα επτά δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού.
Δίλεπτα: 8-8.
Κόκκινες: Εγγλέζος (58’ 18” – 3 δίλεπτα)
Πέναλτι: 4/4-6/7.

Πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 9-6, 11-9, 11-12, 12-17 (ημ.), 15-19, 18-21, 20-23, 22-25, 23-27, 27-28.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Ραφτόπουλος, Καρυπίδης, Ραντζέλοβιτς 5, Χαραλαμπίδης 2, Σκούφας, Αναστασίου 5, Παπαδόπουλος 6, Καϊμακάμης 7, Σαϊδές 1, Ξώνης, Ξεφτέρης, Εγγλέζος, Θυμιόπουλος 1, Παπανάκος.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 7, Σαρηγιαννίδης 8, Τσαγκαράκης 1, Ρίζος 3, Βασιάδης 4, Τσιαμήτρος, Κορωνάς, Πάντζιος 2, Μουρατίδης, Βακουφάρης, Κουπαρανίδης, Παπαδόπουλος Δ., Πατραμάνης 3, Παπαδόπουλος Α., Μιχαηλίδης.