Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 70-49 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, καθώς παρουσιάστηκε σοβαρή, είχε διάθεση, είχε υπομονή και όντας πολύ καλή αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση, κόντρα στον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, ο οποίος μετά το εικοστό πέμπτο λεπτό έχασε την επαφή με το σκορ και υπέκυψε στην ανωτερότητα της γηπεδούχου.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια προηγήθηκε με 6-10 στο 4’ 52” και διατήρησε το προβάδισμά μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-16.

Η ΑΓΕ Πιερίας προσπέρασε με 17-16 στο δέκατο τέταρτο δευτερόλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου, δημιούργησε μία διαφορά οκτώ πόντων (30-22) στο 16’ 11”, ωστόσο ο φιλοξενούμενος κατάφερε να μειώσει σε 30-27, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η γηπεδούχος πήρε εκ νέου μία διαφορά έξι πόντων ( 36-30) στο 24’ 20”, ενώ στην συνέχεια κράτησε για το μηδέν στην άμυνα στα τελευταία 5’ 11” του δεκάλεπτου, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 47-32 στην ολοκλήρωσή του.

Συνεχίζοντας με την ίδια προσήλωση και σοβαρότητα στην άμυνα οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (57-37) στο 32’ 53”, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 70-49.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 15-16, 30-27, 47-32, 70-49.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Ζυγάς, Μωυσίδης 16 (2), Αποστόλου, Παπαδόπουλος 31 (7), Καρατόλιος, Γκαβοτάσιος 2, Βαφόπουλος 10, Τόκας, Κουρκούτας 6, Ασαρίδης, Γαβαλάς 3, Ζαπαντιώτης 2.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Πάππου 2, Κυριακού 3, Πουαρίδης, Τζιντζόγλου 5, Χρυσικός, Μπαλτάς, Παντοφλίδης 7 (1), Παπαδόπουλος 10 (3), Παπαγερίδης 5 (1), Καρκάρας 17 (1), Πρόιος.