Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 74-52 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αετός Κιλκίς ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου παρά το γεγονός ότι ο Εδεσσαϊκός ήταν ανταγωνιστικός, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να ολοκληρώσει την περίοδο με το υπέρ του 16-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι ανέβηκε η παραγωγικότητα και των δύο ομάδων, με το γηπεδούχο να προηγείται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 37-25.

Οι παίκτες του Χάρη Καμψιάδη συνέχισαν με το πόδι πατημένο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν είκοσι τρεις πόντους, με τη διαφορά να φτάνει στους είκοσι πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Αετό Κιλκίς να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 74-52.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 16-10, 37-25, 60-40, 74-52.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Καμψιάδης): Κόγιας 12, Ζύμπερι 2, Γρηγοριάδης, Χειρούλης 2, Φιλιππίδης, Βαϊτσούδης 10 (2), Τσαρίδης 6, Μουρζίδης 27 (2), Τσακλίδης 2, Μαργαριτίδης 3 (1), Γκρέκος 4, Βαταμίδης 6.

Εδεσσαϊκός ΣΚ (Ροδοβίτης): Καφετζής, Γάτσος 18, Τσάμης 9, Πασχαλίδης 14 (2), Τεντζέρης 3 (1), Αδάμ 2, Ξυλουργίδης 6, Φώτογλου, Θεοδωρίδης.