Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 47-66 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να είναι η ομάδα που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και που προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 14-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη διαφορά ότι η ΑΚΕ Πιερίας ήταν αυτή που κατάφερε να περιορίσει το γηπεδούχο, κρατώντας τον στους οκτώ πόντους και με τους δεκατρείς που σημείωσε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά με βραχεία κεφαλή (22-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί, καθώς σημείωσαν είκοσι επτά πόντους, διεύρυναν το προβάδισμά τους σε διψήφιο επίπεδο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, κράτησε τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας στους δέκα πόντους και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 47-66.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 14-10, 22-23, 37-50, 47-66.

ΠΑΟΚ Αλμωπίας (Αβραάμ): Τριανταφύλλου 9 (1), Καρπάς 2, Μπάτσος, Νταούτι 23 (4), Αμανίδης 3 (1), Αβραάμ, Καλαϊτζής, Τσαμτσίδης 8 (2), Καρατζάς 2, Μητρούλης.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Αντωνίου Ι. 3 (1), Μαράζης, Παπάς 6 (2), Βασιλείου, Ξαφένιας 15 (1), Λάπας 14 (2), Λυκίδης 11, Πατσιογιάννης 2, Αντωνίου Χ. 2, Πιτσιάβας 13.