Ο Βατανιακός επικράτησε με 65-72 στην παράταση του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου με όπλο την αμυντική του λειτουργία, καθώς δέχθηκε μόλις πέντε πόντους, πήρε το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισεο την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 5-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας αντέδρασε, σημείωσε είκοσι δύο πόντους και δεχόμενος δώδεκα μείωσε τη διαφορά με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 27-31.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη και το φιλοξενούμενο να προηγείται με 44-46.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να φτάνει μία ανάσα από τη νίκη, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 58-55, αλλά ο Αμανατίδης ευστόχησε στην εκπνοή από τα οκτώ μέτρα και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Βατανιακός ήταν καλύτερος κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 65-72.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 5-19, 27-31, 44-46, 58-58, 65-72.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα, Σιτσάνης 9 (1), Ντάμτσης 7, Παπαγεωργίου, Γιαμπατζίδης, Χαριτόπουλος 7, Τσαρούχας 15 (1), Παπαζήσης 2, Μηντζαρίδης 21, Στακτάρης, Στυλίδης 4.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Ακερμανίδης): Κοτσίμπελης, Λάλλας 8 (2), Βαρβούτης 12, Μεσκούρης, Πόσιος 2, Γιαμούζης 6 (2), Αμανατίδης 13 (1), Ακερμανίδης 2, Γαλανός 4, Μπίσμπας 19, Τσαϊτουρίδης 6 (2).