Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 69-83 από τους Πάνθηρες, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 16 αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας ήταν καλύτερος από τους αντιπάλους του κι όντας και ιδιαίτερα εύστοχος κατάφερε να προηγηθεί με 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες ήταν αυτοί που πήραν την σκυτάλη στην παραγωγικότητα, καθώς σημείωσαν είκοσι επτά πόντους, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 40-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο έλεγχος παρέμεινε στα χέρια των φιλοξενούμενων, οι οποίοι διεύρυναν τη διαφορά τους δε διψήφιο επίπεδο με το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται σε 51-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με τους Πάνθηρες να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 69-83.

Διαιτητές: Γιανκίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 22-17, 40-44, 51-63, 69-83.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Ζιώγας 2, Τσιμήτρης, Ευαγγελόπουλος 25 (3), Γερονάτσιος, Μπατζάκης 4, Λαγαμτζής 5 (1), Σιώκας 2, Στεφάνου, Ντακαρέλας 2, Στεφανίδης 20 (1), Παπακώστας, Γερομιχαλός 9 (3).

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κωνσταντόπουλος 10, Ιορδανίδης 31 (7), Αδαμόπουλος 16, Κιρκιντζώτης 12, Τερζίδης, Κουτσικάς 7 (1), Σπαθάρας 7 (1).