Ο Αιγινιακός επικράτησε με 57-72 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Αιγινιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 13-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σημείωσε είκοσι έναν πόντους και δεχόμενος μόλις εννέα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 22-36.

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου παράμεινε εξ ίσου παραγωγική με το δεύτερο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Αιγινιακό να φτάνει εύκολα στη νίκη με το τελικό 57-72.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 13-15, 22-36, 38-57, 57-72.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Ζάλτος 2, Δαγκλιάρης, Ποζίδης 6, Κώττης, Ψωμιάδης, Υφαντίδης 4, Χοτουμανίδης 8, Τσουλφαΐδης 11 (3), Πατσούρης 4, Μουστάκας 20 (1), Μπαχτσεβάνης, Ιωαννίδης 2.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 23 (3), Κοιλιάς, Στάμος Κ.Β. 16 (4), Στάμος Κ.Α. 8, Γιουμούκης 3 (1), Βουλτσίδης 19 (2), Βουτσακόπουλος, Μελίδης.