Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 64-66 από τον Άρη Θεσσαλονίκης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, κοίταξε στα μάτια το δεύτερο της βαθμολογίας Άρη Θεσσαλονίκης, άγγιξε την ανατροπή επιστρέφοντας από το -13, αλλά η διαφορά εμπειρίας έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτά δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα, η οποία ωστόσο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι τέλους και κύλησε σε εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό για τα δεδομένα της κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να έχει το προβάδισμα από το εικοστό έβδομο δευτερόλεπτο, τον Άρη να περνά μπροστά για πρώτη φορά στο 6’ 20” με 8-10, να αποσπάται χάρη σε ένα σερί εννέα πόντων με 11-19 στο 9’ 11” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-19.

Ο γηπεδούχος ισοφάρισε στους δεκαεννέα πόντους στο 11’ 14”, με τις κιτρινόμαυρες να τρέχουν σημειώνουν επτά αναπάντητους πόντους και να αποσπώνται ξανά στο σκορ, αυτή τη φορά με 21-28 στο 16’ 17” και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 27-35.

Η διαφορά έφτασε στους δεκατρείς πόντους (27-40) στο 21’ 43”, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει σε 41-45 στο 25’ 20”, με τις παίκτριες του Σίμου Συρόπουλου να απαντούν με ένα 0-8 και να ξεφεύγουν με 43-54 στο 29’ 07”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Πιερικός Αρχέλαος δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, μείωσε ξανά τη διαφορά, αυτή τη φορά στους τρεις (53-56, 33’ 42”) και στο 38’ 59” στον πόντο (62-63). 37” πριν το τέλος η Βεντουρά ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές για το 62-64, με την Αρτεμισίου να ισοφαρίζει στους εξήντα τέσσερις πόντους στα 28,3”. Στα 12,6” η Νάστου διαμόρφωσε το τελικό 64-66, καθώς η ομάδα της Κατερίνης δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση.

Διαιτητές: Γιαννούλης Σ. – Γιατρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 16-19, 27-35, 43-54, 64-66.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 17 (3), Κιολέογλου 3 (1), Μάντζου, Ντριστέλλα 4, Γκοτζαμάνη, Λάππα 10, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 7 (1), Αρτεμισίου 19 (2), Ζαρκανέλα.

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Συρόπουλος): Καζαμία, Νταουντάκη, Μαρίνη 18 (1), Παπαϊωάννου 6, Τσαμπούρη 13 (2), Ευσταθίου, Σλούκα 6, Βεντουρά 1, Δροσούνη, Νάστου 18, Κασαπίδη 2, Στεργάκη 2.