Ο Πιερικός επικράτησε με 3-1 σετ της ΧΑΝΘ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός ήταν αρκούντος σοβαρός και με μοναδική εξαίρεση το τρίτο σετ της αναμέτρησης, δεν συνάντησε αντίσταση από την ΧΑΝΘ κι έφτασε στην ένατη νίκη του σε δεκαπέντε αγώνες και με είκοσι έξι βαθμούς παρέμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ ο Πιερικός είχε πήρε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε έως και τους τρεις πόντους, μέχρι και το 12-9, σημείο στο οποίο κατέκτησε έντεκα συνεχόμενους πόντους για το 23-9 και με 25-10 σε 20’ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στους πρώτους δεκαεννέα πόντους (9-10), με την ΧΑΝΘ να τρέχει ένα σερί έξι πόντων και να προηγείται με 9-16, διαφορά της οποία διατήρησε μέχρι τέλους και με 17-25 σε 24’ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 9-3, διαχειρίστηκε αυτό το πλεονέκτημα στην συνέχεια και με 25-17 σε 20’ προηγήθηκε με 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή μπήκαν αποφασισμένοι να μη τεθεί υπό αμφισβήτηση το τρίποντο, ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (8-3), έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στους δέκα πόντους στο 18-8 και με 25-15 σε 27’ έκαναν το 3-1 και πήραν τη νίκη.

Δαιιτητές: Δαλκιράνης – Σαρακινίδης.

Τα σετ: 25-10, 17-25, 25-17, 25-15 σε 91’.