Ο Αιγινιακός επικράτησε με 69-45 των Πανθήρων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός, με την εμπειρία του, εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα νεκρά διαστήματα των μαχητικών Πανθήρων, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα ο γηπεδούχος να αποσπαστεί με διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, το διεύρυνε στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασε στην τελική επικράτηση, παραμένοντας στο κυνήγι της τετράδας, από την οποία απέχει μόλις μία νίκη.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (9-8), ο Αιγινιακός χάρη ένα σερί επτά πόντων, ξέφυγε με 14-8 στο 6’ 02”, ενώ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκάλεπτου τέσσερις αναπάντητοι πόντοι του γηπεδούχου διαμόρφωσαν το 23-14.

Οι Πάνθηρες μείωσαν σε 23-19 στο 12’ 35”, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να απαντά στέλνοντας τη διαφορά στους εννέα πόντους (28-19) στο 13’ 15”. Στο 17’ 28” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (34-23) και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον Αιγινιακό να προηγείται με 36-23.

Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη διεύρυναν το προβάδισμά τους σε 43-25 στο 22’11”, η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 43-31 στο 23’ 33”με το σκορ να διαμορφώνεται σε 48-37 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά, ο Αιγινιακός έτρεξε ένα επιμέρους 10-2, φτάνοντας τη διαφορά στους είκοσι τέσσερις πόντους (64-42) στο 37’ 06” και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-45.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 23-14, 36-23, 48-37, 69-45.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 13 (2), Κοιλιάς, Στάμος Κ.Β. 11 (1), Στάμος Κ.Α. 15, Γιουμούκης 6 (1), Βουλτσίδης 20 (2), Μελίδης 4, Καλαβρινός.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κωνσταντόπουλος 13, Ιορδανίδης 6, Αδαμόπουλος 6, Κιρκιντζώτης 6, Καζαντζανίδης, Καρακασίδης 8, Τερζίδης 2, Κουτσικάς, Σπαθάρας 4.