Ο Αίολος Κατερίνης επικράτησε με 3-1 σετ της Νίκης Αιγινίου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΠΕΜ.

Ο Αίολος Κατερίνης, αφού ξεπέρασε το μουδιασμένο του ξεκίνημα και όντας καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ανέτρεψε το αρχικό 0-1 κι επικράτησε δίκαια της Νίκης Αιγινίου στο πιερικό ντέρμπι της αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε με 1-5, με τον Αίολο Κατερίνης να απαντά ισοφαρίζοντας στους έντεκα πόντους και προσπερνώντας με 16-13. Στο υπόλοιπο του σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με τη φιλοξενούμενη να κάνει το 1-0 με 22-25 σε 32’.

Στο δεύτερο σετ ο γηπεδούχος προηγήθηκε με 5-0 κι 8-1, η ομάδα της βόρειας Πιερίας μείωσε σε 12-10, ωστόσο ο Αίολος Κατερίνης ξέφυγε ξανά, αυτήν τη φορά με 18-11 κι έκανε το 1-1 με 25-14 σε 27’.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στους πρώτους δεκαοκτώ πόντους (9-9), με τη Νίκη Αιγινίου να ξεφεύγει με 9-13 και 10-15, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει σε 14-16, εν συνεχεία να περνά μπροστά στο σκορ με 23-19 με ένα σερί έξι πόντων και να κάνει το 2-1 με 25-22 σε 27’.

Στο τέταρτο σετ ο Αίολος Κατερίνης προηγήθηκε με 8-2 κι 11-3, έφτασε τη διαφορά έως και τους δέκα πόντους (19-9) κι έκανε το 3-1 με 25-15 σε 25’.

Διαιτητές: Αναστασίου – Μελιόπουλος.

Τα σετ: 22-25, 25-14, 25-22, 25-15 σε 111’.

Διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 22-25.

2ο σετ: 8-1, 16-11, 21-13, 25-14.
3ο σετ: 7-8, 12-16, 21-19, 25-22.
4ο σετ: 8-2, 16-8, 21-12, 25-15.

ΑΠΣ Αίολος Κατερίνης: Φωτιάδης, Μπλατσιώτης, Χασιώτης, Χακάνι (λ), Παπανικολάου, Συμεωνίδης, Στούπας, Κόκλα, Πιπίνας.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου: Γκαντσίδης, Γκογκίδης (λ), Ματσκίδης Α. (λ), Κιοσσές, Παντερμαλής, Τσίρκος, Σταύρου, Πελοπίδας, Σταυρίδης Α., Πατσίδης, Ματσκίδης Ι., Σταυρίδης Ν., Κουπατσιάρης