Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 69-58 του Μέγα Αλέξανδρου Λεπτοκαρυάς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΚΣΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ωστόσο η ΑΚΕ Πιερίας έχοντας το προβάδισμα ανελλιπώς από τρίτο λεπτό της αναμέτρησης και μετά και χάρη σε κάποια διαστήματα όπου είχε πολύ καλή αμυντική, έφτασε στη νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς προηγήθηκε με 0-4 πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, με την ΑΚΕ Πιερίας να απαντά με ένα σερί εννέα πόντων και να προσπερνά με 9-4 στο 2’ 58”. Ο φιλοξενούμενος μείωσε σε 11-10 στο 4’ 36”. Οι παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς ξέφυγαν εκ νέου, αυτήν τη φορά με 23-16 στο 8’ 06” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-18.

Στο 16’ 50” η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους (33-24) υπέρ της ομάδας της Κατερίνης και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-27.

Στα πρώτα τριάντα έξι δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου εκτοξεύτηκε στους δεκαεπτά πόντους (44-27), με τους παίκτες του Νίκου Αγοραστού να βγάζουν αντίδραση και να ρίχνουν τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (44-43) στο 26’ 05” με ένα σερί δεκαέξι πόντων και τη γηπεδούχο να προηγείται με 56-49 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, χάρη σε ένα 5-0 στα τελευταία τριάντα τρία δευτερόλεπτα.

Στο 23’ 47” η ΑΚΕ Πιερίας ξέφυγε με 61-50, διαφορά την οποία διατήρησε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-58.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 23-18, 38-27, 56-49, 69-58.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Κυπαρίσσης, Μαράζης, Παπάς 7 (1), Γκιουλμπασάνης 3 (1), Ξαφένιας 33 (5), Αντωνίου 6 (2), Λυκίδης 11 (3), Πατσιογιάννης, Ίτσιος 9, Βαρούτας.

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Λεπτοκαρυάς (Αγοραστός): Τσιώκας 10 (2), Γουζέλης 6, Μπουρδούβαλης 8, Αγοραστός Γ., Ραμαντάνης 5, Κατράνας, Μάτος, Ζαφειρίδης, Φακίτσας 17, Μπακάλης, Αγοραστός Ν. 2, Γκέκας 10 (2).