Ο Βατανιακός επικράτησε με 85-82 στην παράταση της ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΚΣΕΜ.

Το ντέρμπι της πόλης της Κατερίνης τα είχε όλα. Ένταση, πάθος, δύναμη, συγκινήσεις και σημαντικό κίνητρο πλην του γοήτρου, καθώς ο νικητής θα αποκτούσε πλεονέκτημα στη μάχη για την είσοδο στην τετράδα η οποία δίνει τα εισιτήρια για τα play-offs. Ο Βατανιακός αποσπάστηκε στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο αγώνα οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο Βατανιακός αναδείχθηκε νικητής στις λεπτομέρειες.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 2-10 στο 2’ 26”, με τον Βατανιακό να αντιδρά άμεσα και να προσπερνά με 15-14 στο 9’ 27” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-17 υπέρ της φιλοξενούμενης.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 17’ 11” (26-24), με το γηπεδούχο να τρέχει στο υπόλοιπο της περιόδου ένα επιμέρους 9-2 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 35-26.

Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Βατανιακό να διατηρεί έτσι ένα προβάδισμα μεταξύ επτά και έντεκα πόντων. Η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε σε 41-36 στο 25’ 17”, με τον Βατανιακό να ξεφεύγει για μία ακόμη φορά, με 50-40 στο 18’ 09” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 52-44.

Η φιλοξενούμενη μείωσε σε 52-49 στο 31’ 48”, με τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη να βρίσκουν και πάλι την απάντηση και να διευρύνουν το προβάδισμά τους στους οκτώ (61-53) στο 35’ 57”. Στο 27’ 54” η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστή της τιμή (61-60), με την ΑΓΕ Πιερίας να περνά μπροστά μετά από μετά από 38’ 10” με 63-65 με 1’ 02” να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Στα 37,5” ο Βατανιακός ισοφάρισε στους εξήντα πέντε πόντους. Στα 24,1” έγινε το 65-68, ενώ στα 12,5” η διαφορά βρέθηκε ξανά στον πόντο (67-68), ενώ στα 9, 7” έγινε το 67-70. Ο Βατανιακός εκδήλωσε γρήγορα επιθεση ισοφαριζοντας στους εβδομήντα πόντους στα 4,5” και το αγώνα οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε πλευρά πέντε φορές στα πρώτα εκατό δευτερόλεπτα (76-75). 2’ 23” πριν το τέλος είχαμε για μία ακόμη φορά τις δύο ομάδες ισόπαλες (77-77), ενώ μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό με τον Βατανιακό να προηγείται με 80-79, ο οποίος στα 27,4” σημείωσε το 82-79, ενώ στα 7,7” απέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων (84-80), η οποία του χάρισε και το ροζ φύλλο αγώνα, με 85-82 καθώς η ΑΓΕ Πιερίας αστόχησε στην τελευταία επίθεση και δεν κατάφερε να στείλει τον αγώνα σε δεύτερη παράταση.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης Κ..

Δεκάλεπτα: 15-17, 35-26, 52-44, 70-70, 85-82.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης, Γαζέτης, Λάλλας 2, Βαρβούτης 21, Μεσκούρης, Πόσιος 5 (1), Γιαμούζης 12 (3), Αμανατίδης 8, Ακερμανίδης 4, Γαλανός 4, Μπίσμπας 29 (1), Λιακόπουλος.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Ζαπαντιώτης, Μωυσίδης 14 (2), Αποστόλου, Παπαδόπουλος 23 (3), Μέλιος, Γκαβοτάσιος 7 (1), Βαφόπουλος 15, Καρατόλιος 8 (1), Τόκας, Κουρκούτας 15 (1), Σαλταπίδας, Γαβαλάς.