Η Γουμένισσα επικράτησε με 89-80 στην παράταση του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εργόναθλο Πολυκάστρου να προηγείται με 20-23 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Γουμένισσα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (38-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ήταν καλύτερος, και κατάφερε να αποκτήσει μία μικρή διαφορά, καθώς η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Γουμένισσα κατάφερε να καλύψει την εις βάρος της διαφορά, να φέρει το παιχνίδι σε πλήρη ισορροπία και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, καθώς στην συμπλήρωση των σαράντα λεπτώβ οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους εξήντα οκτώ πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Νίκου Κοτλέα επιδόθηκαν σε ένα επιθετικό κρεσέντο, καθώς σημείωσαν είκοσι έναν πόντους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 89-80.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 20-23, 38-37, 48-54, 68-68, 89-80.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Κοτλέας): Αγγελοστογιάννης 27 (5), Καραφύλτσης, Κώστας 27 (2), Παπαγεωργίου 12 (1), Καλβάκης 8 (2), Τάσιος, Τζιτζίδης, Λιάπης, Καρατζιάς, Αντωνίου 15 (2).

ΜΠΑΣ Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Ζωιτσούδης 4, Δημητριάδης, Αρκούδας 23 (4), Γιαμπατζίδης, Μπερμπερίδης 11, Κουσιδώνης 3 (1), Παπαδημητρίου, Γιαννακούλης, Πεχλιβανίδης, Εκμετσόγλου 9, Πολυχρονίδης 23 (3), Δαμακούδης 7.