Τα Μετέωρα αντιμετώπισαν σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” τον Ηρακλή Λάρισας στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και παραχώρησαν λευκή ισοπαλία.

Η Καλαμπακιώτικη ομάδα για ένα ακόμη παιχνίδι πλήρωσε την αφλογιστία της στην επίθεση αφού αν και δημιούργησε σωρεία ευκαιριών δεν κατάφερε και πάλι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κι έμεινε στο 0-0 χάνοντας άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Στην υπόθεση παραμονής όμως συνεχίζουν να βρίσκονται, αλλά αν είχαν κερδίσει σήμερα τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Τα Μετέωρα στο σημερινό παιχνίδι έκαναν μία από τις καλύτερες τους εμφανίσεις, πίεσαν αρκετά την αντίπαλη εστία, είχαν την κατοχή της μπάλας με ένα ποσοστό πάνω από 60%, με άλλα λόγια όλα τα έκαναν τέλεια εκτός από το να στείλουν τη μπάλα στ’ αντίπαλα δίχτυα.

Ο Ηραλής Λάρισας από την πλευρά του έκανε μία, αλλά πολύ καλή ευκαιρία, από εκεί και ύστερα κοίταξε περισσότερο τα αμυντικά του καθήκοντα και κατάφερε να φύγει αλώβητος.

Το φιλμ του αγώνα
12′ Σουτ του Ιωάννου από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Παπαγιάννη.
22′ Σέντρα του Δάσσιου, ο Πολυζόπουλος γύρισε και πλάσαρε, αλλά ο Παπαγιάννης απόκρουσε σε κόρνερ σωτήρια.
40′ Ο Τσιαντούλας πέρασε τη μπάλα για τον Λουκά, αυτός σούταρε, αλλά ο Παπαγιάννης απόκρουσε.
42′ Ο Λουκάς έστρωσε για τον Πολυζόπουλο, αυτός από καλή θέση σούταρε μόλις άουτ.

49′ Ο Γκιουρσάνης με ατομική προσπάθεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή κι έκανε το σουτ, αλλά ο Τοπουζλής έδιωξε με τα πόδια σωτήρια.
52′ Σέντρα του Φωτίκα, ο Ιωάννου δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή την μπάλα κι ενώ ήταν αφύλαχτος.
57′ Ο Δάσσιος βρήκε τον Πολυζόπουλο, αυτός έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Παπαγιάννης έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ.
60′ Σέντρα του Δάσσιου, κεφαλιά του Ιωάννου, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
70′ Σουτ του Γεωργάκη από καλή θέση, πέρασε άουτ.
72′ Εκπληκτικό σουτ του Δάσσιου έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαγιάννη.
76′ Κόρνερ του Γεωργάκη, κεφαλιά του Ρόμπου, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο αμυντικό και πέρασε μόλις κόρνερ.
80′ Σέντρα του Γεωργάκη, κεφαλιά του Πολυζόπουλου από καλή θέση, κατέληξε άουτ.

Καλή η διαιτησία του Παπακωνσταντίνου της ΕΠΣ Φθιώτιδας όπως και των βοηθών του Παπαλίτσα και Καλογριανίτη της ΕΠΣ Καρδίτσας.

Μετέωρα: Τοπουζλής, Γεωργάκης, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Φωτίκας, Παπαευθυμίου (71′ Περέιρα), Πολυζόπουλος, Λουκάς (84′ Σαμούτης), Τσιαντούλας, Ιωάννου.

Ηρακλής Λάρισας: Παπαγιάννης, Αθανασιάς (77′ Τσαπατώρης), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (65′ Νάστας), Σκαφίδας, Γκιουρσάνης (77′ Κρίτσας), Ζαφειρίου, Κακαβίτσης (85′ Παπαδάκος).

Πηγή: Τρίκαλα Όλα