Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 75-49 από τον Ηρακλή, στο Ιβανώφειο Κλειστό Γυμναστήριο, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε μία κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Ηρακλή και γνώρισε δίκαια την ήττα από τον Γηραιό, ο οποίος παρά τις πολλές και σοβαρές απουσίες του, έδειξε πάθος και θέληση, παρέμεινε συγκεντρωμένος και στα σαράντα λεπτά του αγώνα κι έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

Μετά το αρχικό 3-3 (2’ 15”) κι ένα άποντο δίλεπτο στην συνέχεια και για τους δύο αντιπάλους, ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί δώδεκα πόντων για το 15-3 στο 8’ 21”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μένει χωρίς σκορ για 5’ 47” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το γηπεδούχο να προηγείται με 17-6.

Η διαφορά έφτασε στους δεκαεννέα πόντους (25-6) για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 12’ 00” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-23 υπέρ του Γηραιού.

Ο φιλοξενούμενος κατάφερε να μειώσει σε 47-31 στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 55-39.

Ο Ηρακλής συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 75-49.

Διαιτητές: Λάλλα – Λαζαρίδης.

Δεκάλεπτα: 17-6, 41-23, 55-39, 75-49.

ΓΣ Ηρακλής (Λαμπρόπουλος): Τσουμπερλή 9 (1), Παππά, Βαλσαμοπούλου 3 (1), Μυγδαλιά 20 (1), Τζίκου 9 (1), Σακουλάκη 10 (1), Λογδανίδου 1, Πετρίδου, Βασιλειάδου 14, Θωμά 9 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 4, Τελίδου 14 (1), Κιολέογλου 2, Μάντζου 5, Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 5, Καρανικόλα, Μπαγκλαρίδου 4, Καρατάσιου 6, Αρτεμισίου 9 (1), Ζαρκανέλα.