Ο Novak Djokovic παρέμεινε αήττητος στη φετινή σεζόν (18-0), κερδίζοντας στον τελικό του Dubai Tennis Championships τον Στέφανο Τσιτσιπά, που για 2η διαδοχική χρονιά ήταν στον τελικό.

Το τρομερό ξεκίνημα του Djokovic συνεχίζεται στο 2020, αφού πέτυχε τη 18η διαδοχική του νίκη στον τελικό του Dubai Tennis Championships, επικρατώντας του Τσιτσιπά με 6-3, 6-4.

Μ’ αυτόν τον τρόπο ο Nole έφτασε τους 2 τίτλους στο 2020, τους 5 στο Ντουμπάι – όπου επέστρεψε στον θρόνο μετά από 7 χρόνια (2009, 2010, 2011, 2013) – καθώς και τους 79 τίτλους συνολικά στην καριέρα του (79-34 σε τελικούς).

Ο Djokovic τελείωσε τον σημερινό αγώνα με 12 winners και 10 αβίαστα λάθη, ενώ ο Τσιτσιπάς είχε 17 winners και 18 αβίαστα λάθη. Ήταν πολύ ουσιαστικός ο Σέρβος, ο οποίος ήρθε πρώτος αντιμέτωπος με break point στο 5ο game του αγώνα, αλλά το έσβησε και κράτησε το σερβίς του για το 3-2. Λίγο αργότερα, έκανε το break στη μοναδική δική του ευκαιρία για να προηγηθεί με 5-3 και να πάρει το σετ με 6-3, παρόλο που για αρκετή ώρα ο Στέφανος έδειχνε να έχει αρκετή τύχη.

Στο 2ο σετ ο Djokovic ήταν ο παίκτης που έφτασε πρώτος στο break point και στο break, για να προηγηθεί με 3-2, όμως ο Τσιτσιπάς απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 3-3. Προηγήθηκε μέχρι και με 4-3 ο Τσιτσιπάς, ο Nole όμως έκανε ένα ακόμα break στο 9ο game, αξιοποιώντας μια κακή στιγμή του Στέφανου από τη γραμμή του σερβίς, για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του στο 10ο game με ένα love service game, κλείνοντας το παιχνίδι σε 1 ώρα και 18 λεπτά.

Αυτή ήταν η 3η νίκη του Djokovic επί του Τσιτσιπά σε 5 αναμετρήσεις (3-2), με τον Nole να μετράει πια 21 διαδοχικές νίκες στο tour και 18 νίκες χωρίς καμιά ήττα ακόμα στη φετινή σεζόν.

Πηγή: Tennis News