Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 24-25 των Ελπίδων Αμύνταιου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αμύνταιου, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (1-1), ο Αρχέλαος Savvidis Team πήρε ισχνό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διεύρυνε μετά στο εικοστό λεπτό και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 10-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο φιλοξενούμενο διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους του, καθώς στο τεσσαρακοστό λεπτό προηγήθηκε 14-21, ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 21-25. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Ελπίδες Αμύνταιου προσπάθησαν να πετύχουν την ανατροπή ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή, με την ομάδα της Κατερίνης να διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμά της και ουσιαστικά να δεν κινδύνευσε παρά την εικόνα του τελικού σκορ.

Διαιτητές: Μπουγιάκας – Παπαδόπουλος.

Δίλεπτα: 5-3.
Πέναλτι: 3/6-3/4.

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-4, 5-6, 8-9, 8-12, 10-14 (ημ.), 12-18, 14-21, 16-22, 18-23, 21-25, 24-25.

ΑΠΣ Ελπίδες Αμύνταιου (Παπαβασιλείου): Ελευθεριάδης 4, Αναστασιάδης 3, Τατσίδης, Παπαχρήστου, Τόιτος, Γιαννιτσόπουλος 3, Τουρούτογλου, Γιώσκος 1, Πετρίδης, Τζοβάρας, Παπαδόπουλος 1, Κάντσης 9, Θεοχαρίδης, Παναγιωτίδης 3, Κοτσερίδης.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team: Ραφτόπουλος, Μάνης, Καρυπίδης, Ραντζέλοβιτς 7, Χαραλαμπίδης 1, Σκούφας 8, Καϊμακάμης 4, Ξώνης, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 2, Θυμιόπουλος, Παπανάκος 1, Σαϊδές 2.