Ο Πιερικός επικράτησε με 3-0 σετ της Καρδίτσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Πιερικός παρουσιάστηκε σοβαρός, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να αμφισβητηθεί η υπεροχή του κι έφτασε σε μία εύκολη και δίκαιη επικράτηση, χάρη στην οποία σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ ο Πιερικός ξέφυγε από το ξεκίνημά του με 10-1, διαφορά την οποία διατήρησε, διευρύνοντάς την στην τελική ευθεία του σετ κι έκανε το 1-0 με 25-11 σε 17’.

Στο δεύτερο σετ η Καρδίτσα προηγήθηκε με 6-10 με το γηπεδούχο να αντιδρά άμεσα και να προσπερνά με 15-12. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με τους παίκτες του Κώστα Σαρρή να φτάνουν στο 2-0 με 25-19, χάρη σε ένα σερί οκτώ πόντων στο φινάλε σε 22′.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Κατερίνης έκατσε στη θέση του οδηγού από το ξεκίνημά του (7-2), με το φιλοξενούμενο να παραμένει κοντά στο σκορ (10-8), ωστόσο και αυτή τη φορά ο Πιερικός ξέφυγε στην συνέχεια με 19-11, διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στο 3-0 με 25-19 σε 25′.

Διαιτητές: Κατσιούλης – Παπαγεωργίου.

Τα σετ: 25-11, 25-19, 25-19 σε 64′.